válkaČeskoslovenskoobjevy

Dánská lékařka je ve virálním příspěvku vděčná své zemi. „Nastal čas splátky,“ reaguje na pandemii

Dánská lékařka je ve virálním příspěvku vděčná své zemi. „Nastal čas splátky,“ reaguje na pandemii
Zdroj: facebook.com/emilycathrinew

V době pandemie koronavirem se na sociálních sítích ozývají také lékaři, kteří informují veřejnost o boji s nemocí z přední linie. Dánská lékařka Emily Cathrine Wenande se Facebook rozhodla využít k trochu jinému sdělení. Své zemi děkuje za všechno, co pro ni udělala, a slibuje, že jí to vrátí zpět.

Simona Knotkova 20. března 2020

Emily Cathrine Wenande pracuje jako lékařka v dánském hlavním městě. Také ji profesně zasáhla pandemie koronavirem a společně se svými kolegy je nyní v přední linii, kde se neúnavně stará o nemocné a vysoce nakažlivé pacienty. Mladá žena si však nezoufá a momentální situaci bere jako svou povinnost. Cítí, že nastal čas, kdy může zemi i svým předkům vrátit vše, co pro ni v letech předešlých udělali oni. Odvahu bojovat s koronavirem a vděk odhaluje v příspěvku na Facebooku, který se krátce po svém zveřejnění stal virálem.

„Vracím se na oddělení pohotovosti v kodaňské nemocnici na další šestnáctihodinovou směnu, a to, co mi leží na mysli, není strach, ale odhodlání. Tato země mě bezpečně přivedla do tohoto světa, zaplatila mi očkování, pomohla, když jsem se obávala rakoviny prsu, financovala mi CELÉ studium medicíny a všude jsem díky ní měla rovnocenné příležitosti. Zadarmo,“ stojí v první části textu.

Ve druhé části příspěvku Wenande připomíná, že lidé, kteří jsou koronavirem nejvíce ohrožení, jsou ti, díky nimž se země může v současnosti chlubit vysokou životní úrovní.

„Jsou to právě starší lidé této země, kteří nám vydláždili ve všem cestu – díky svému aktivismu a odborům, solidaritě a lidskosti. Je to jejich odkaz, který z Dánska (a zbytku severských zemí) dělá jedno z nejlepších míst k životu. Naši prarodiče vytvořili síť sociálního zabezpečení, které, jak doufám, vyvede naše zranitelné Dány a nás dynamický dánský obchod z krize. Pokud z této pandemie má vyjít něco dobrého, podle mě je to tohle: Nastal čas splátky. Dánsku, jeho daňovým poplatníkům a především jeho starým lidem. Možná jsem teprve na úplném začátku své kariéry, ale stojí to za každou zatracenou dovednost, kterou zelenáč jako já má.“

Do dnešních dnů příspěvek sdílelo více než dvě tisícovky lidí z celého světa.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu