válkaČeskoslovenskoobjevy

Dánové jako první otevřeli obchod, který nabízí pouze prošlé jídlo

V Dánsku otevřeli první supermarket na světě, kde si zákazníci budou moci koupit prošlé jídlo nebo takové, které se kvůli poničenému obalu nedostalo do běžných prodejen. Jeho cena bude minimálně o polovinu nižší. Nový obchod tak ocení nejenom ti, kteří mají hluboko do kapsy, ale také jedinci, kterým není lhostejný osud naší planety.

Simona Knotkova 1. března 2016

Plýtvání jídlem je stále velkým problémem současné společnosti. Ročně se na světě vyhodí alarmujících 1,3 miliard metrických tun prošlých potravin. V Dánsku se číslo pohybuje okolo 700 tisíc metrických tun.

WeFood, který byl 22. února otevřen v Kopenhagenu, by rád aspoň mírně tento počet snížil. Za jeho založením stojí místní neziskovka Folkekirkens Nodhjaelp, která se o podobný projekt pokoušela už roky. Se zdárným zdoláním byrokratických překážek a s požehnáním dánské ministryně Evy Kjer Hansen se jim to konečně letos podařilo.

Skandinávská země bojuje proti plýtvání celoplošně a za posledních pět let se jí vyhazované jídlo z důvodu prošlého data spotřeby podařilo snížit o chvályhodných 25 %. Nezbývá než doufat, že Dánsko budou následovat i další země.

Další články

Zavří­t reklamu