válkaČeskoslovenskoobjevy

Dán nasbíral nasbíral přes 1200 dopisů v láhvích a skoro na všechny odpověděl

Dán nasbíral nasbíral přes 1200 dopisů v láhvích a skoro na všechny odpověděl
Zdroj: odditycentral.com

Dánský důchodce Wim Kruiswijk má neobvyklého koníčka – chodí po plážích a hledá vzkazy v láhvích, které na břeh vyplavilo moře. Za posledních 35 let jich nasbíral více než 1200 a skoro na všechny dopisy odpověděl.

Yvonne Pokorná 5. ledna 2018

Dopisy v láhvích začal Wim Kruiswijk sbírat v roce 1983, kdy na jedné pláži v Dánsku nalezl tři láhve a v nich dopisy se zpátečními adresami. Na všechny tehdy odpověděl a k jeho překvapení pak obdržel odpověď. To v něm podnítilo zájem sbírat dopisy v láhvích a tato sběratelská vášeň mu zůstala dodnes.

“Vzkazy v láhvích sbírám na pláži v Zandvoortu, kde žiju, a na Dánských ostrovech,” říká dnes 68letý důchodce. “Dopis v láhvi je pomalá pošta. Trvá to dny, týdny i měsíce, než nějaký najdete.”

Dříve jich nacházel až padesát ročně, ale od roku 2000 jejich počet klesal ke zhruba 20 až 30, hlavně kvůli častějšímu úklidu pláží. Kruiswijk to ovšem přičítá také nástupu internetu. “Dřív jsem dostával odpověď na polovinu vzkazů v láhvích, na které jsem odpověděl. Nyní je toho méně, mnoho lidí chce okamžitou satisfakci,” sdělil zpravodajskému webu PYC.

Posílání vzkazů v láhvích po moři je dlouhodobou tradicí, sahající až do časů starořeckého filozofa Theofrasta (210 př. n.l.), jenž láhve používal ke studiu vodních proudů. Vědci tuto metodu ostatně používají dodnes jako prostředek, který jim pomáhá vytvářet mapy cirkulací mořských vod.

Kvůli tísňovému volání o pomoc dřív házeli láhve do moře také ztroskotaní námořníci. Dnes si tyto praktiky ovšem nejčastěji spojujeme s méně praktičtějším účelem – hledáním náhodných přátel k dopisování. V době internetu a sociálních sítí se to sice jeví jako poněkud staromódní přežitek, ale soudě podle stále se rozšiřující sbírky Wima Kruiswijka to někteří romantičtější jedinci tímto způsobem stále zkoušejí. A světe zboř se, dočkají se i odpovědí.

Další články

Zavří­t reklamu