Tři grácie v plavkách

Tři grácie v plavkách | zdroj: vogue


Dámské plavky před 60 lety: neodhalovaly tolik ženské tělo, přesto v nich ženy vypadaly sexy

TÉMATA: móda | dámské plavky | 50. léta

user-avatar

Blondie

14. 06. 2015 | 15:00

V 50. letech minulého století bylo pro tehdejší ženy zřejmě větší prioritou působit elegantně a šik, nežli vystavit co největší plochu své nahé kůže spalujícímu slunci a dychtivým zrakům pánského osazenstva. I když tehdejší plavky víc ukrývaly než odhalovaly, dámy v nich nevypadaly o nic méně sexy a možná působily svůdněji a dráždivěji než ve sporých a ostře vykrojených opalovačkách.

Trendy tehdejších plavek udávali výrobci korzetů, jimž tou dobou již pomalu odzvánělo. Využili proto mezery na trhu a šili jednodílné plavky korzetového tvaru, které se stahovaly v oblasti břicha, aby zamaskovaly nedokonalosti těla a naopak zdůraznily přednosti. Všité košíčky s kosticemi zvedaly dámám jejich poprsí a objem hrudi vizuálně zvětšovaly tehdy oblíbené volánky, řasení a proužky. Nosily se plavky s ramínky i bez ramínek i se zavazováním kolem krku, odhalujícím záda. Plavky se většinou zapínaly na zip vzadu nebo na boku. Sahaly až ke stehnům a měly nohavičky nebo sukénku, zakrývající oblast rozkroku. V oblibě byly kromě proužků puntíky a květinové vzory, z materiálů pak bavlna, lastex a dokonce i nylon.

Většina žen se ještě neodvažovala nosit dvojdílné plavky, ty byly tehdy vyhrazeny jen striptérkám a filmovým sexbombám. Většinová společnost považovala nošení bikin za amorální. Pokud si je některá přece jen na sebe vzala, působila v nich poněkud cudněji než dnešní návštěvnice koupališť. Kalhotky měly vyšší pas a nebyly tolik vykrojené, podprsenky zas neodhalovaly tak hluboce dekolt. Od poloviny 50. let však dvojdílných plavek na plážích přibývá a nastupuje trend čím dál odvážnějšího odhalování ženského těla.

user-avatar

Blondie

14. 06. 2015 | 15:00

Zavří­t reklamu