Lebka Homo florensiensis neodpovídá lidské, jde o samostatný druh, tvrdí vědci.

Lebka Homo florensiensis neodpovídá lidské, jde o samostatný druh, tvrdí vědci. | zdroj: dailymail.co.uk


Další záhada kolem hobitů: Nebyli to předci lidí, ale jiný druh!

TÉMATA: pravěk | lidé | nálezy

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 02. 2016 | 10:00

Dvojice vědců Philippe Charlier a Antoine Balzeau znovu přezkoumali lebky nalezené na ostrově Flores, které měly patřit tzv. hobitům, předchůdcům moderních lidí. Jejich výzkum ale přinesl překvapivé závěry. Hobiti nebyli předchůdci lidí, byl to samostatný druh, který s lidmi neměl mnoho společného.

Homo floresiensis, jak se latinský nazývají oni hobiti, vymřeli na indonéských ostrovech před 15 000 lety. V roce 2003 byly na ostrově Flores nalezeny jejich ostatky včetně lebek. Doposud se mělo za to, že Homo Florensis byl přímým předchůdcem Homo sapiens.

Podle původních názorů byl Homo floresiensis potomek rodu Homo erectus. Byl menší a za stovky generací se jeho vzrůst dále zmenšoval. Jiní vědci se domnívají, že malý vzrůst a mozek velikosti grepu byl spíše důsledkem genetických vad. K té došlo právě díky tomu, že populace hobitů žily na malých izolovaných ostrovech. Křížili se mezi sebou, a to vedlo ke genetickým poruchám. 

Výzkum obou francouzských vědců, kteří znovu prozkoumali za pomoci nejmodernějších technologií lebky z ostrova Flores, ukázal, že neodpovídají druhu Homo sapiens. Podle všeho jde o samostatný druh, který rozhodně netrpěl žádnými genetickými vadami. Na druhou stranu výsledky nejsou ještě zcela průkazné a nedá se vyloučit ani původní verze o menším druhu vycházejícím z Homo erectus. "V tuto chvíli se nedá vyloučit ani jedna varianta," podotýká Balzeau. Na druhou stranu je podle něj zajímavé, že lebky mají mnoho odlišností od lidských lebek. "Nemají charakteristiky lidské lebky,"  zdůrazňuje Balzeau.

Kolem hobitů z indonéských ostrovů panuje mezi odborníky mnoho kontroverzí a tato jen přidává celému případu další nejasnosti.

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 02. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu