válkaČeskoslovenskoobjevy

Další úspěch Queen. Skoro 40 let od vydání se jejich Greatest Hits dostaly do TOP 10 americké hitparády

Další úspěch Queen. Skoro 40 let od vydání se jejich Greatest Hits dostaly do TOP 10 americké hitparády
Zdroj: Wikimedia Commons, Carl Lender, CC BY-SA 3.0
+ 1 fotka+ 2 fotky

Queen nemusí vydávat nové skladby, aby bořili žebříčky prodejnosti. Naposledy to dokázal jejich úspěch v americkém Billboardu 200.

Simona Knotkova 27. listopadu 2020

Billboard 200 je žebříček nejprodávanějších hudebních desek a EP na území USA. První žebříček byl zveřejněn v roce 1945 a od té doby ho magazín Billboard publikuje každý týden. Teprve po více než 39 letech od prvního vydání se do jeho nejlepší desítky podařilo probojovat Greatest Hits kapely Queen.

Thumbnail # V roce 1990 si Queen přišli pro Brit Award. Nikdo netušil, že je to Mercuryho poslední veřejný výstup
Mohlo by Vás zajímat:

V roce 1990 si Queen přišli pro Brit Award. Nikdo netušil, že je to Mercuryho poslední veřejný výstup

Album bylo původně vydáno 26. října 1981 a obsahovalo do té doby největší hitovky britského kvarteta včetně Don’t Stop Me, We Are The Champions, Another One Bites The Dust a samozřejmě Bohemian Rhapsody. V dalších letech se deska dočkala několika nových vydání a celkem se dnes může pyšnit dvaceti platinovými deskami. Předním pozicím amerického žebříčku se ale celé roky vyhýbala. Nejblíže desítce byla v roce 1992, kdy se díky reedici dostala na jedenácté místo. Letos v listopadu se jí podařilo poskočit z 36. místa na 8. Co stojí za senzací? Pravděpodobně skutečnost, že se vinyl prodával za patnáct dolarů v americkém řetězci Walmart.

Ač Greatest Hits patří mezi ceněné komplikace, v době svého vydání schytávala ze strany kritiků negativní recenze, a to především ve své domovské Británii. „Všechny jejich písně, kromě Another One Bites the Dust, jsou naprosto odpudivé, nehorázně uráží své žánry a jsou vulgární. Vynikají jenom tehdy, když jejich nevkus dosahuje absolutního limitu,“ napsal o ní redaktor NME Barney Hoskyns. Despektem ke skupině a její tvorbě nešetřil ani Adam Sweeting z Melody Maker: „Nikdy mě ani trochu nezajímala směšná pompéznost Queen a Freddie mě nutil smát se. Songy jako Killer Queen jsou celkem chytlavé, ale cokoliv tak nesmyslného jako We Will Rock You si zaslouží jedině cenu za špatný vkus.“

Thumbnail # Po stopách jednoho z nejslavnějších songů všech dob: Bohemian Rhapsody trvalo Queen nahrát tři týdny
Mohlo by Vás zajímat:

Po stopách jednoho z nejslavnějších songů všech dob: Bohemian Rhapsody trvalo Queen nahrát tři týdny

Pozdější kritikové už dokázali ocenit její kvality a po opětovném vydání v roce 1992 ji zasypali chválou. Album s těmi největšími hitovkami skupiny je dnes minimem repertoáru Queen, které má své sbírce i množství posluchačů mimo okruh pravověrných fanoušků. Kytarista Radiohead Ed O’Brien v pořadu Music Planet 2Nite nahrávku označil za „dokonalou a naprosto geniální“.

Další články

Zavří­t reklamu