válkaČeskoslovenskoobjevy

Další úspěch českých egyptologů: Objevili dosud neznámou egyptskou královnu

Další úspěch českých egyptologů: Objevili dosud neznámou egyptskou královnu
Zdroj: http://luxortimesmagazine.blogspot.cz/
+ 1 fotka+ 2 fotky

Svět obletěla zpráva o senzačním objevu českých archeologů. Těm se nedávno podařilo v Egyptě objevit hrobku záhadné egyptské královny Chentkaus III. Jde o objev historického významu, neboť pomůže objasnit neznámé stránky prvních stavitelů pyramid v Egyptě.

Markéta Oderská 6. ledna 2015

Hrobka královny Chentkaus III. byla odhalena v Abúsíru jihozápadně od Káhiry, kde se nachází několik pyramid faraonů páté dynastie. Vzhledem k tomu, že hrobka byla nalezena v pohřebním komplexu faraona Raneferefa, domnívají se čeští egyptologové, že Chentkaus III. byla manželkou Raneferefa, o němž se doposud nevědělo, zda měl nějaké ženy či děti, neboť vládl jen dva roky a zemřel ve věku asi 20 až 23 let.

Jméno Chentkaus III. včetně titulů jako „žena krále“ a „matka krále“ zjistili egyptologové podle nápisů v kryptě. Z toho usuzují, že tato žena mohla být matkou faraona Menkauhora, jenž nastoupil na trůn po Niuserrovi, bratru předčasně zemřelého Raneferefa. „To by mohlo odhalit více informací také o tomto královi, zvlášť když o něm máme velmi málo informací,“ sdělil k nálezu člen týmu českých egyptologů Jaromír Krejčí.

Hrobka královny se rozměrově ani podobou neliší od ostatních hrobek ve svém okolí. Jde o typ mastaby tvarově připomínající nízký komolý čtyřboký jehlan. Stejně jako mnoho jiných hrobek na pohřebišti byla i tato poničena vykradači hrobek. Přesto se archeologům podařilo najít části pohřební výbavy i samotné kosterní pozůstatky.

Podle ředitele Českého egyptologického ústavu Miroslava Bárty je hrobka dokladem toho, jak významnou roli hrály ženy v tehdejší společnosti. Pozůstatky byly uloženy ve zhruba třicet metrů dlouhé vápencové stavbě, jejíž nadzemní část tvoří kaple. V podzemí pak leží kamenný sarkofág. „Do šachty jsme se dostali po několikatýdenní namáhavé práci,“ poznamenal Bárta.

Pyramidy v Abúsíru

Pyramidy v Abúsíru

V pyramidové nekropoli v Abúsíru provádí Český egyptologický ústav FF UK archeologický výzkum už téměř 55 let. Německý egyptolog Ludwig Borchardt, který zkoumal abúsírské pohřebiště počátkem minulého století, považoval pohřební komplex faraona Raneferefa s nedokončenou pyramidou za nezajímavý. Teprve expedice Českého egyptologického ústavu UK v Praze zahájila v roce 1980 systematický výzkum velkého zádušního chrámu na úpatí pyramidy a našla zde nejenom rozsáhlý archiv papyrů a soubor kamenných soch, ale i zbytky mumie faraona Raneferefa, jenž byl v pořadí pátým panovníkem egyptské 5. dynastie (2498–2345 př. Kr.). Historickou skládačku o prvních stavitelích pyramid v Egyptě teď pomůže doplnit nález Raneferefovy manželky Chentkaus III.

Další články

Zavří­t reklamu