válkaČeskoslovenskoobjevy

Další silné radiový signál zachycen, přiletěl ze vzdálené galaxie

Další silné radiový signál zachycen, přiletěl ze vzdálené galaxie
Zdroj: iflscience.com

FRB signály se daří zachycovat stále častěji. Jsou to výboje, které trvají pouhé setiny milisekund, ale jsou extrémně silné a letí z obrovských vzdáleností. Vědci zatím netuší, co je jejich zdrojem.

Tomáš Chalupa 25. ledna 2019

Kanadský tým astronomů přidal na seznam doposud zachycených FRB (Fast Radio Burst) dalších 12 signálů. Byly zachyceny zcela novým teleskopem CHIME. Sedm z těchto signálů mělo extrémně nízkou vlnovou délku, až na samém dolním okraji spektra, které byl teleskop schopen detekovat. „Ať už je zdrojem těchto signálů cokoliv, je zajímavé vidět, jak širokou škálu vlnových délek dokáží produkovat,“ říká Arun Naidu z McGillovy univerzity.

Zjištění o nízkých vlnových délkách navíc nabourává současné modely, které ukazují, že pod určitou hladinu se není možné dostat. FRB signály ale naznačují, že to zřejmě nebude pravda a možná je spousta signálů, které nejsme schopni zachytit, protože jejich vlnové délky jsou ještě nižší.

Zachycené signály podle všeho pocházejí z trpasličí galaxie vzdálené 3 miliardy světelných let od Země. Pravděpodobně jde o pozůstatek výbuchu neutronové hvězdy. To je teorie, která je doposud brána jako nejpravděpodobnější, co se týče původu signálů FRB.

Zajímavé na tom je, že zatím pouze jednou přišel opakující se signál. Nyní se podařilo zachytit druhý takový. Čím více opakujících se signálů, nebo i těch neopakujících se, bude zachyceno, tím více se vědci přiblíží k vyřešení této velké vesmírné záhady.

Další články

Zavří­t reklamu