válkaČeskoslovenskoobjevy

Další mnohodimenzionální teorie: dimenzí je devět, černé díry jsou brány mezi nimi

Další mnohodimenzionální teorie: dimenzí je devět, černé díry jsou brány mezi nimi
Zdroj: dailymail.co.uk

Vědci jsou doslova posedlí vymýšlením teorií, které počítají s více než třemi fyzikálními dimenzemi. Jedna z teorií například říká, že dimenzí je hned devět. Spojnicemi mezi nimi jsou černé díry.

Tomáš Chalupa 29. září 2016

Této teorii, které se říká membránová, věnují velkou pozornost vědci v CERNU, kteří se údajně na svém unikátním urychlovači částic snaží získat důkazy právě pro existenci mnohodimenzionálního vesmíru. Tyto další dimenze jsou skryty v jiných univerzech, takže membránová teorie jde ruku v ruce s teorií paralelních univerz. „Membránová teorie je součástí větší teorie strun. Ta se snaží vysvětlit, jak všechny síly a částice zapadají do jediného popisu,“ říká fyzik Chris White. „Vychází z toho, že základní stavební kameny přírody místo částic jsou struny, plochy a právě vícedimenzionáolní generalizace, zvané membrány,“ dodává White s tím, že celá tato teorie funguje pouze za předpokladu, že dimenzí je devět. V trojdimenzionálním vesmíru nefunguje. Pokud vnímáme jako jednu z dimenzí i čas, pak je to dokonce desetidimenzionální vesmír.

Vědci v CERNu pátrají po miniaturních černých dírách, které by právě fungovaly jako spojnice nebo brány mezi dimenzemi. Jejich existence by pak mohla podpořit tuto teorii. Ta fyzikům slouží stále více jako berlička, se kterou se snaží vyřešit problémy, na které jinak neznají odpověď. Například proč je gravitace tak mimořádně slabá síla oproti jiným silám ve vesmíru. Možná, že nepociťujeme plné účinky gravitace, protože ta se částečně šíří i do ostatních dimenzí.

Jenže to je jen jeden tábor fyziků, kteří jsou těmto teoriím nakloněni. Jiná část podobné úvahy odmítá. „V tuto chvíli nevidím žádné přesvědčivé argumenty podporující existenci více dimenzí,“ říká například fyzik Carlo Rovelli. Není ani jisté, jestli CERN dokáže přinést takový důkaz, který by celou teorii nezvratně podpořil. Ani v CERNu navíc nejsou schopni ani odhadnout, jak dlouho by hledání důkazu mohlo trvat. „Můžete si být jisti, že jakmile získáme odpověď na jednu z otázek, ihned to řekneme světu,“ slibuje mluvčí CERNu.

Další články

Zavří­t reklamu