válkaČeskoslovenskoobjevy

Další hrob v pražském Klementinu! V sídle Národní knihovny se dříve pohřbívali obyvatelé pražského podhradí

Další hrob v pražském Klementinu! V sídle Národní knihovny se dříve pohřbívali obyvatelé pražského podhradí
Zdroj: ČT
+ 4 fotky+ 5 fotek

Rekonstrukce pražského Klementina, sídla Národní knihovny, přinesla další překvapivý objev. V suterénu budovy pod někdejšími záchody narazili archeologové na hrob s kosterními pozůstatky z 9. století.

Markéta Oderská 3. dubna 2015

Zatím není jasné, komu nalezené kosti patřily. Celý hrob ještě odkryt nebyl, zatím jsou vidět pouze části lebky a končetin. Nicméně už teď se odborníci domnívají, že půjde o občana Prahy, který bydlel pod Pražským hradem.

Dosud zcela neodkrytý hrob neznámého Pražana z 9. století

Dosud zcela neodkrytý hrob neznámého Pražana z 9. století

„Nalezená kostra pochází pravděpodobně z 2. poloviny 9. století, možná 1. poloviny 10. století. Je součástí rozsáhlého, plošně velmi velkého pohřebiště, které zde v tomto období bylo a o kterém víme už od minulého roku. Jedná se také o první ostatky, které byly nalezeny pod podlahou suterénu Klementina,“ popsal nález archeolog z Národního památkového ústavu v Praze Jan Havrda.

Kosterní ostatky budou po odkrytí celého hrobu vyjmuty, zkoumány a následně uloženy v Národním muzeu.

Již loni bylo v areálu Klementina odhaleno několik desítek hrobů. Ty nejstarší pocházejí z poloviny 9. a 10.století a patrně byly součástí rozsáhlejšího pohřebiště. Historici proto spekulují, že pravý břeh Vltavy byl v době před tisícem let neobydlený a sloužil lidem žijícím pod Pražškým hradem jako hřbitov. K ověření této hypotézy budou ovšem třeba ještě další výzkumy.

V podzemí Klementina je uloženo několik metrů archeologických vrstev.

V podzemí Klementina je uloženo několik metrů archeologických vrstev.

Jde o další překvapivý nález od zahájení rozsáhlé rekonstrukce pražského Klementina. Tomu archeologové přezdívají historická konzerva. „V podzemí je uloženo několik metrů archeologických vrstev, které i přes pozdější stavbu jezuitské koleje zůstaly prakticky neporušené,“ vysvětlil deníku Mladá fronta dnes šéf archeologů Národního památkového ústavu Jaroslav Podliska. Kromě raně středověkého pohřebiště tu byly nalezeny pozůstatky dominikánského kláštera, jezuitských staveb, ale i středověkých pecí na zpracování železné rudy a zbytky středověkých měšťanských domů. Vykopávky tak kromě jiného poskytují vhled do života běžného středověkého Pražana. Ten podle Jaroslava Podlisky obýval v raném středověku polozahloubené dřevěné sruby s otevřeným ohništěm. Jimi byla tehdejší Praha doslova posetá.

Další články

Zavří­t reklamu