válkaČeskoslovenskoobjevy

Dal světu niveu, balzám na rty i leukoplast: Oscar Troplowitz zemřel před 100 lety, jeho rodina pocházela z Česka

Dal světu niveu, balzám na rty i leukoplast: Oscar Troplowitz zemřel před 100 lety, jeho rodina pocházela z Česka
Zdroj: biznes.onet.pl
+ 2 fotky+ 3 fotky

Zatímco značky Nivea, Labello či Leukoplast znají dnes lidé po celém světě, jméno jejich zakladatele Oscara Troplowitze upadlo v zapomenutí. Přitom byl jedním z nejvýznamnějších podnikatelů své doby. Firma, kterou v roce 1890 převzal a přivedl k úspěchu, je dodnes synonymem inovativních a vysoce kvalitních kosmetických výrobků.

Yvonne Pokorná 27. dubna 2018

Oscar Troplowitz se narodil 18. ledna 1863 v Gliwicích v Horním Slezsku do bohaté židovské rodiny. Rodina původně pocházela z vesnice Opavice na Bruntálsku, která tehdy nesla německé jméno Tropplowitz. Po této obci byl jeho rod pojmenován.

Oscarův otec Louis Troplowitz byl stavebním mistrem a měl své vlastní podnikání. V roce 1861 postavil v Gliwicích novou synagogu, která byla později za Křišťálové noci v roce 1938 zničena.

Oscar Troplowitz chtěl být původně architektem nebo historikem umění, ale na přání svého otce se vyučil lékárníkem. V roce 1886 absolvuje studium farmacie na Vratislavské univerzitě, ale to mu nestačí, a vystuduje ještě obory chemie, fyziky a botaniky na Heidelberské univerzitě, kde si udělá i doktorát. Poté pracuje v lékárně svého strýce v Poznani.

Má však vyšší ambice a podnikavého ducha. Půjčí si peníze od svého strýce a v roce 1890 kupuje v Hamburku bankrotující farmaceutický ústav Pavla Karla Beiersdorfa, který přemění v komerční firmu. Okamžitě mechanizuje výrobu, spolupracuje s vědci a masivně investuje do reklamy. Je jedním z prvních podnikatelů, který inzeruje v novinách a časopisech, používá billboardy, například na autobusy. Jeho plakáty jsou esteticky náročné, někdy dokonce umělecky koncipované, mají působit nejen na rozum, ale i na city, s cílem svádět zákazníky.

Pod jeho vedením firma prosperuje. Podnik se rozrůstá, zatímco v roce 1890 v něm pracuje 11 zaměstnanců, v roce 1918 jich už je několik set.

Původní krabička krému Nivea nebyla modrá, ale žlutá. Typický modrý design získala až v roce 1925.

Původní krabička krému Nivea nebyla modrá, ale žlutá. Typický modrý design získala až v roce 1925.

Oscar Troplowitz je podnikatel – vynálezce, byť své produkty tvoří v úzké spolupráci s vědci. Nejprve vyvine svou první zubní pastu Pebeco a s úspěchem ji uvede ji na trh. Stovky tisíc balení této pasty exportuje do Spojených států. V roce 1901 mu další úspěch přinese vynález samolepicí zdravotní náplasti zvané Leukoplast. V roce 1909 přichází s balzámem na rty Labello, pro který vymyslel tubičku s otočným dnem. Největším vynálezem v režii Oscara Troplowitze se ovšem stává univerzální krém Nivea, a to díky spolupráci s chemikem Issacem Lifschützem. Ten v roce 1911 objeví revoluční emulgátor Eucerit, který umožnil dosud nevídané – spojit vodu a olej do stabilního krému.

Nový krém je oslnivě bílý, a proto dostává název Nivea, což je odvozenina od latinského přídavného jména “niveus” (sněhobílý). Díky svým vlastnostem získal krém obrovskou popularitu a dodnes se používá ve více než 200 zemích světa. Je dosud základním kamenem úspěchu společnosti Beiersdorf AG.

Oscar Troplowitz se svými zaměstnanci

Oscar Troplowitz se svými zaměstnanci

Oscar Troplowitz byl nejen vynalézavým podnikatelem, ale měl i sociální cítění. Do roku 1912 svým zaměstnancům postupně snížil týdenní pracovní dobu ze 60 na 48 hodin. Všichni jeho zaměstnanci dostávali bezplatný oběd. Troplowitz také zavedl placenou dovolenou a zřídil fond sociálního zabezpečení pro zaměstnance ve finanční nouzi a postavil spořitelnu ve vlastnictví společnosti. V roce 1916 založil podnikový penzijní fond. V kontrastu se zvyklostmi té doby se nezbavoval těhotných žen, a dokonce zřídil sanatorium pro svobodné matky. Za své zaměstnance cítil odpovědnost, tvrdil, že mají na tyto sociální výhody nárok.

Troplowitzovy aktivity jdou však dál, za hranice jeho podnikání. Podporuje školství, ale také vytváření nových zelených ploch ve městě. Považuje za svou povinnost se politicky angažovanost za zlepšení životních podmínek nejen svých zaměstnanců. Dva dny v týdnu pracuje jako dobrovolník na stavebním odboru, je členem mnoha sdružení, přispívá na charitu.

Když v roce 1914 vypukne první světová válka, od začátku ji odmítá. Jejího konce se však nedožije, umírá 27. dubna 1918 ve věku 56 let na mrtvici. Je pohřben v rodinné hrobce v Hamburku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu