válkaČeskoslovenskoobjevy

Daisugi, japonská metoda jak šlechtit kitajamský cedr

Daisugi, japonská metoda jak šlechtit kitajamský cedr
Zdroj: odditycentral.com

Daisugi je prastará japonská dřevařská technika, která původně umožňovala získat více dřeva z vzácného kitajamského cedru. Řeklo by se, že více dřeva se získá tak, že se osází nové území cedrem, a tím je ho více. Japonci na to ale šli chytře a žádné nové území osázet nepotřebují.

Tomáš Chalupa 1. září 2020

Technika kultivace kitajamského cedru je známa už od 14. století a používá se dodnes. Kitajamský cedr je unikátní tím, že roste velmi rovně, je vysoký a jeho dřevo nemá téměř žádné suky. Proto byl velmi žádaný a možnosti jeho využití byly široké. Cedr ale potřebuje růst na rovině, což zrovna v hornatém Japonsku není úplně běžným jevem. Právě proto vznikla technika daisugi.

Thumbnail # Tento prastarý druh stromu je prakticky nesmrtelný a konečně víme proč
Mohlo by Vás zajímat:

Tento prastarý druh stromu je prakticky nesmrtelný a konečně víme proč

Jde o podobnou techniku jako u bonsají a spočívá v pečlivém výběru, co se nechá růst a co se usekne. Nejprve se vypěstuje takzvaný mateřský strom, který má spoustu větví, jež se větví. Z nich raší další větve, a tady nastupuje daisugi.

Nechávají se růst pouze zcela rovné větve mířící kolmo vzhůru, vše ostatní se usekne. Ve výsledku tak strom vypadá jako ruka, ze které rostou rovné stromy vzhůru. V podstatě je to jeden strom, ale roste na něm mnoho dalších. Celý proces šlechtění je velmi zdlouhavý a může trvat mnoho let.

Dříve byla tato technika používána k získání dřeva, ale dnes, v době Instagramu, má především dekorační efekt, opět podobně jako bonsaje. Na Instagramu lze najít snímky různých mateřských stromů s vyšlechtěnými kmeny. V Japonsku jsou tyto stromy velmi ceněné, a tak si je lidé pochopitelně rádi fotí.

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu