Někdo něco napíše, jeden tomu uvěří a pak se to šíří jak lavina - hoaxy se měly k světu i v době před internetem.

Někdo něco napíše, jeden tomu uvěří a pak se to šíří jak lavina - hoaxy se měly k světu i v době před internetem. | zdroj: vintag.es


Ďáblem už v plenách: Noviny ve 30. letech strašily čtenáře fotkou malého Hitlera

TÉMATA: adolf hitler | 30. léta | hoax

user-avatar

Simona Knotková

31. 01. 2017 | 10:00

V roce 1933 začal britský a americký tisk zveřejňovat údajnou fotografii jednoročního Adolfa Hitlera. Dítě na snímku má zlověstný výraz, a média ho tak označovala za velmi výstižnou předzvěst věcí příštích. Nakonec ale bylo všechno úplně jinak...

Fotografii měla na svědomí zpravodajská agentura Acme Newspictures, která ji v roce 1933 začala distribuovat do sdělovacích prostředků. 

Výstřižek z The Winnipeg Free Press

"Tohle je obrázek muže, který má v rukou osud mocného národa. Nebyl mu tehdy ani rok. Také si myslíte, že je tento snímek vzhledem k tomu, kým se později stal, prorocký?" napsal k fotografii například The Winnipeg Free Press. Snímek se médiím opravdu hodil a skvěle podle nich dokládal Hitlerovu démonickou povahu. Jenže jak se později ukázalo, byl v tom malý háček. Dítě na snímku totiž nebyl Hitler.

Německý konzulát v reakci napsal dopis do deníku Chicago Tribune, jednoho z deníků, které foto využily, kde uvádí, že vyobrazený chlapeček není říšský kancléř. K listu přiložil i skutečný portrét malého Adolfa.

Skutečná podobizna Adolfa Hitlera jako batolete

Acme Newspictures tedy rozjela pátrání, odkud hoaxová fotografie pochází. Do agentury se dostala z Londýna, kde ji pro změnu získali z Rakouska. Skutečného tvůrce nevhodného fórku ale nikdo nemohl dohledat. Dítě z obrázku se ale nakonec přece jenom našlo.

O rok později se ozvala Harriet Downs z amerického Ohia, která  v chlapci poznala svého syna z předešlého manželství Johna Maye Warrena. Také ona k dopisu připojila původní fotografii, na níž má chlapeček čepec a vypadá naopak jako běžné dítě s roztomilým kukučem. Někdo tedy fotografii nejenom zneužil, ale také upravil a ztmavil k dosažení "ďábelského" vzhledu.

Původní neupravená fotografie

"Osmiletý John May Warren je dnes urostlý a pihatý školák, který nemá s Hitlerem nic společného. Původní snímek byl vyretušován, dětská čepička byla smazána a rysy dítěte upraveny, takže se roztomilý dětský obličej proměnil v hrozivou grimasu," objasňuje Acme Newspictures v prohlášení z května roku 1938.

Jak šel čas s chlapcem z upraveného obrázku. Napravo John May Warren v osmi letech

Úsloví "Konec dobrý, všechno dobré" tentokrát bohužel ale nemůžeme použít. John totiž zemřel jen pár měsíců po objasnění incidentu. Během jízdy na kole měl nehodu a rozbitou lahví od mléka si propíchl srdce. 

user-avatar

Simona Knotková

31. 01. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu