válkaČeskoslovenskoobjevy

Ďáblem už v plenách: Noviny ve 30. letech strašily čtenáře fotkou malého Hitlera

Ďáblem už v plenách: Noviny ve 30. letech strašily čtenáře fotkou malého Hitlera
Zdroj: vintag.es

V roce 1933 začal britský a americký tisk zveřejňovat údajnou fotografii jednoročního Adolfa Hitlera. Dítě na snímku má zlověstný výraz, a média ho tak označovala za velmi výstižnou předzvěst věcí příštích. Nakonec ale bylo všechno úplně jinak...

Simona Knotkova 31. ledna 2017

Fotografii měla na svědomí zpravodajská agentura Acme Newspictures, která ji v roce 1933 začala distribuovat do sdělovacích prostředků.

Výstřižek z The Winnipeg Free Press

Výstřižek z The Winnipeg Free Press

„Tohle je obrázek muže, který má v rukou osud mocného národa. Nebyl mu tehdy ani rok. Také si myslíte, že je tento snímek vzhledem k tomu, kým se později stal, prorocký?“ napsal k fotografii například The Winnipeg Free Press. Snímek se médiím opravdu hodil a skvěle podle nich dokládal Hitlerovu démonickou povahu. Jenže jak se později ukázalo, byl v tom malý háček. Dítě na snímku totiž nebyl Hitler.

Německý konzulát v reakci napsal dopis do deníku Chicago Tribune, jednoho z deníků, které foto využily, kde uvádí, že vyobrazený chlapeček není říšský kancléř. K listu přiložil i skutečný portrét malého Adolfa.

Skutečná podobizna Adolfa Hitlera jako batolete

Skutečná podobizna Adolfa Hitlera jako batolete

Acme Newspictures tedy rozjela pátrání, odkud hoaxová fotografie pochází. Do agentury se dostala z Londýna, kde ji pro změnu získali z Rakouska. Skutečného tvůrce nevhodného fórku ale nikdo nemohl dohledat. Dítě z obrázku se ale nakonec přece jenom našlo.

O rok později se ozvala Harriet Downs z amerického Ohia, která v chlapci poznala svého syna z předešlého manželství Johna Maye Warrena. Také ona k dopisu připojila původní fotografii, na níž má chlapeček čepec a vypadá naopak jako běžné dítě s roztomilým kukučem. Někdo tedy fotografii nejenom zneužil, ale také upravil a ztmavil k dosažení „ďábelského“ vzhledu.

Původní neupravená fotografie

Původní neupravená fotografie

„Osmiletý John May Warren je dnes urostlý a pihatý školák, který nemá s Hitlerem nic společného. Původní snímek byl vyretušován, dětská čepička byla smazána a rysy dítěte upraveny, takže se roztomilý dětský obličej proměnil v hrozivou grimasu,“ objasňuje Acme Newspictures v prohlášení z května roku 1938.

Jak šel čas s chlapcem z upraveného obrázku. Napravo John May Warren v osmi letech

Jak šel čas s chlapcem z upraveného obrázku. Napravo John May Warren v osmi letech

Úsloví „Konec dobrý, všechno dobré“ tentokrát bohužel ale nemůžeme použít. John totiž zemřel jen pár měsíců po objasnění incidentu. Během jízdy na kole měl nehodu a rozbitou lahví od mléka si propíchl srdce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu