válkaČeskoslovenskoobjevy

Cvičení hraje významnou roli v prevenci proti rakovině

Na spojitost mezi cvičením a sníženým rizikem výskytu rakoviny (konkrétně u močového měchýře, prsu, ledvin, tlustého střeva a žaludku) upozornily už studie vypracované v minulých letech. Pravidelný pohyb je také spojován s prodlouženou délkou života a efektivnějším léčebným procesem. Některé z již získaných poznatků se nyní vědci pokusili otestovat na myších.

Thumbnail # Německý doktor přišel na příčiny rakoviny, teď je těžké se řídit jeho radami
Mohlo by Vás zajímat:

Německý doktor přišel na příčiny rakoviny, teď je těžké se řídit jeho radami

Badatelé z Institutu Karolinska ve švédském Solnu rozdělili hlodavce do dvou skupin, z nichž pouze jedna měla přístup k běhacímu kolu. Závěry studie ukázaly, že u myší, které se pravidelně hýbaly, docházelo k pomalejšímu rozvoji rakoviny a existovala větší pravděpodobnost, že přežijí. Tento efekt byl podmíněn produkcí cytotoxických T-lymfocytů, druhu bílých krvinek, který hraje klíčovou roli v obranyschopnosti organismu proti nádorovým buňkám.

Zvýšení T-lymfocytů souvisí s metabolitem laktátem, který v těle vzniká při spalovaní cukrů za nepřítomnosti kyslíku, například během zvýšené fyzické námahy. U myší s běhacím kolem se množství laktátu zvýšilo až osmkrát. Poté, co vědci odebrali jejich T-lymfocyty a vstříkli je do krve myší ze skupiny bez kola, se zlepšení navíc dostavilo i u nich.

Thumbnail # Nečekaný zvrat: transplantované orgány způsobily svým novým nositelům rakovinu
Mohlo by Vás zajímat:

Nečekaný zvrat: transplantované orgány způsobily svým novým nositelům rakovinu

„Tyto výsledky naznačují, že infuze laktátu napodobuje některé z efektů cvičení. Na stranu druhou v sobě cvičení nese také další složky než pouhé zvýšení hladiny laktátu,“ píší autoři studie, která vyšla ve vědeckém žurnále eLife.

Aby výzkumnici zjistili, zda k podobnému efektu dochází rovněž u lidí, odebrali krevní vzorky osmi zdravých mužů, kteří se třicet minut věnovali jízdě na kole. Také u nich došlo vlivem pohybu ke zvýšenému množství laktátu. Švédští badatelé doufají, že díky tomu do budoucna lépe porozumí vztahu našeho životního stylu s imunitním systémem. To by mohlo přispět na vývoji nových imunoterapií v boji proti nádorovým onemocněním.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu