válkaČeskoslovenskoobjevy

Čtyřnohý hrdina kvůli svým zachráncům překonal prales i moře

Čtyřnohý hrdina kvůli svým zachráncům překonal prales i moře
Zdroj: Peak Performance
+ 7 fotek+ 8 fotek

Do Ekvádoru vyrazila čtveřice Švédů vyhrát jeden z nejnáročnějších závodů vůbec - Adventure Racing World Championship. Medaili sice nakonec nezískala, z hlubin deštného pralesa si ale přivezla mnohem cennější triumf - bezpodmínečné přátelství čtyřnohého tuláka, který kvůli nim neváhal ujít desítky kilometrů neprostupným terénem ani se vrhnout do vodních peřejí.

Crazy Eyes 1. června 2015

Světový šampionát v disciplíně zvané adventure race je ostře sledovanou událostí. Čtyřčlenné týmy musí překonat bezmála 700 kilometrů po svých, na kolech, raftech nebo kajacích. Loni se tahle událost konala právě v Ekvádoru, který je znám jako země plná toulavých psů.

Celý příběh začal uprostřed závodu, když se švédský tým rozhodl zastavit na jídlo před třicetikilometrovým pochodem. Když jeden z nich, Mikael Lindnor otevřel konzervu s masem, všiml si, že na něj zpoza rohu toužebně hledí prosebné psí oči. Mikael se se psem o svůj oběd rozdělil a ten od té chvíle začal tým následovat, kamkoliv se pohnul. Švédové se zpočátku pokoušeli nezvaného pátého člena výpravy odehnat. Především pro jeho vlastní bezpečí, protože trasa adventure race obvykle nebývá vedena místy, kde by se dalo snadno a bez obtíží pohybovat. Když se se jim ale nepodařilo žádným způsobem psa zbavit, rozhodli se, že se o něj postarají a dojdou s ním až do depa, po kterém následovala jedna z posledních etap závodu – plavba na kajacích podél ekvádorského pobřeží.

Nikoho v tu chvíli ani na vteřinu nenapadlo, že by Arthur – jak chlupáče mezitím pojmenovali – mohl následovat tým i v dalších etapách. Podobný názor na to měli i organizátoři závodu, kteří důrazně doporučovali zanechat Arthura v depu, protože další etapy by mohly ohrozit jeho život. Ten na to měl ovšem jiný názor, a jakmile se švédská čtyřka nalodila a chystala se odplout, skočil do vody a plaval za nimi. V tu chvíli se nad ním Mikael smiloval podruhé. I přes obrovské riziko vytáhl Arthura na kajak a dovezl ho bezpečně až do cíle celého závodu.

Na stupně vítězů se Mikaelova skupina nakonec nedostala, podařilo se jí ale vybojovat jiný úspěch. Přestože je import zvířat do Švédska velmi ošemetná a legislativně i finančně náročná záležitost, čtveřice před komplikacemi neustoupila a po několika týdnech mohl jejich věrný přítel konečně přiletět do svého nového domova.

Mikael Lindnor a další členové týmu se po této zkušenosti rozhodli upozadit své zájmy a aktivity v rámci adventure race a využili obrovské publicity, kterou Arthur získal. Založili nadaci pojmenovanou po svém novém kamarádovi, která se snaží zajistit toulavým psům lepší postavení ve společnosti a podporuje změny v zákoně, které omezí nebo úplně eliminují zneužívání a týrání zvířat, která se sami bránit nemohou a nemají nikoho, kdo by se za ně postavil.

Další články

Zavří­t reklamu