válkaČeskoslovenskoobjevy

Čtyřletá dívka našla na pláži stopu dinosaura. Je stará 215 milionů let

Čtyřletá dívka našla na pláži stopu dinosaura. Je stará 215 milionů let
Zdroj: Profimedia

Na procházce přírodou můžete občas narazit na zajímavé věci. Čtyřleté dívce se podařilo najít skutečnou raritu - stopu dinosaura starou přes 215 milionů let.

Simona Knotkova 6. února 2021

Lily Wilder se společně se svým otcem Richardem procházela po pláži v Bendricks Bay nedaleko města Barry, když si všimla velké stopy vyryté do kamene (snímek na úvodní fotce je pouze ilustrační – pozn. red.). O svém nálezu informovala Richarda, který ji vyfotil a doma ukázal své manželce Sally. Oba se začali dohadovat o tom, zda se může jednat o skutečnou stopu prehistorického živočicha.

Thumbnail # 290 milionů let stará stopa může zcela změnit pohled na historii lidstva
Mohlo by Vás zajímat:

290 milionů let stará stopa může zcela změnit pohled na historii lidstva

„Podle Richarda to bylo příliš skvělé na to, aby to byla pravda. Spojili jsme se s odborníky, kteří se to vydali prozkoumat. Sami jsme si nebyli jistí, zda je to skutečné. Představovala jsem si, že to tam vyřezal nějaký umělec, ale je pravda, že na tom pobřeží byly stopy od dinosaura nalezeny už dřív, proto jsme o tom raději informovali další lidi. Bylo pak vzrušující dozvědět se, že to byla skutečně dinosauří stopa,“ sdělila novinářům matka čtyřleté dívky.

Podle Karl-Jamese Langforda z Archaeology Cymru se jedná o unikátní nález. „Je to ten nejlepší objev dinosauří stopy v Británii za posledních deset let. Je to dokonalý a naprosto nedotčený kousek. Řekl bych, že je důležitý i z globálního hlediska,“ prozradil muž do médií.

Vědci dosud neví, jakému dinosauřímu druhu stopa patřila, ale jisté je, že Zemi obýval před více než 215 milióny lety. Jednalo se o typ dvounohého (bipedního) dinosaura, který na výšku měřil kolem 75 centimetrů a byl dva a půl metru dlouhý. Stopa, která po něm zůstala do dnešní doby, měří skoro 10 centimetrů.

Mluvčí Národního muzea v Cardiffu k objevu fosilie řekl: „Její působivá zachovalost může vědcům pomoci zjistit více o skutečné struktuře noh dinosaurů. Konzervace je tak dokonalá, že na stopě jdou vidět jednotlivé polštářky a dokonce i otisky drápů.“

Thumbnail # Nově nalezený druh dinosaura má ocas ve tvaru srdce
Mohlo by Vás zajímat:

Nově nalezený druh dinosaura má ocas ve tvaru srdce

Otázkou je, jestli se vědci k důkladnější analýze vůbec dostanou. Krátce po objevu stopy a její medializaci se na místo vydalo už několik vandalů, kteří se kámen pokoušeli odstranit pomocí nástrojů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu