válkaČeskoslovenskoobjevy

Čtvrť Waterbuurt v Amsterdamu kompletně pluje na vodě

Čtvrť Waterbuurt v Amsterdamu kompletně pluje na vodě
Zdroj: Marlies Rohmer Architecture & Urbanism
+ 1 fotka+ 2 fotky

Waterbuurt v holandštině doslova znamená Vodní čtvrť. Waterbuurt se nachází v Amsterdamu a jde o stovku obytných domů plujících si na jezeře Eimer.

Tomáš Chalupa 21. prosince 2020

Nejde přitom o hausbóty, ale o skutečné plovoucí domy. Domy se houpou na hladině u mola a jsou ukotveny pomocí dřevěných pylonů. Žádný dům by tak neměl nikam samovolně odplavat, zatím se to každopádně nikdy nestalo.

Celou čtvrť vyprojektovala uznávaná architektka Marlies Rohmerová, která navrhla domky bez zbytečného okrasného designu, ale funkční a velmi komfortní. Všechno se začalo stavět v 65 kilometrů vzdálené loděnici, kde byly jednotlivé domky postaveny a poté přemístěny na jezero. Celá čtvrť ještě není dokončená, ale přesto už několik domů obývají nájemníci. 

Nizozemci se o bydlení na moři zajímají dlouhodobě. 60 procent obyvatel bydlí v oblastech, které se nachází pod úrovní moře a jsou chráněny hrázemi. Kvůli oteplování klimatu se ale mnoho lidí bojí, že velké části Nizozemska mohou být v budoucnu zatopeny. V takovém případě by se bydlení v plovoucích domech mohlo velmi hodit. Dalším důvodem jsou peníze. Zatímco ceny bydlení v Amsterdamu raketově rostou, na vodě neplatíte za pozemek a celkově je bydlení levnější. „Další výhodou je, že plovoucí čtvrť není statická. Když něco postavíte ve městě, zůstane to tam dalších 50 až 70 let a nehne se to z místa. Plovoucí čtvrť můžete vzít a přemístit na jiné místo,“ říká Oelthen Koltius, vizionář akvatické architektury, který se zabývá koncepty plovoucích měst.

Thumbnail # OSN podporuje projekt stavby plovoucích měst
Mohlo by Vás zajímat:

OSN podporuje projekt stavby plovoucích měst

Waterbuurt je součástí velkého projektu zvaného Ijburg District. Ten se má stát největším plovoucím bydlením v celém Nizozemsku. Kromě obytných domů má obsahovat také plovoucí parky nebo dokonce mrakodrapy.

Více se o tomto projektu dozvíte zde.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu