válkaČeskoslovenskoobjevy

Čtrnáctiletý Fidel Castro napsal dopis americkému prezidentovi, neuhodnete, co po něm chtěl

Čtrnáctiletý Fidel Castro napsal dopis americkému prezidentovi, neuhodnete, co po něm chtěl
Zdroj: thevintagenews.com

V listopadu roku 1940 byl do úřadu znovu zvolen americký prezident Franklin Delano Roosevelt. Začínalo tím už jeho třetí volební období, což vypovídá samo o sobě o tom, jak byl Roosevelt populární. Ke zvolení mu lidé poslali tisíce blahopřejných dopisů. Jeden z nich byl opravdu zajímavý – napsal ho čtrnáctiletý Kubánec jménem Fidel Castro, budoucí kubánský prezident a premiér.

Tomáš Chalupa 30. října 2017

Castro chodil v té době na základní školu Colegio Dolores v Santiagu de Cuba. Na Kubě vládl diktátor Fulgencio Batista. Za čtrnáct let ho Castro nahradí ve vedení země. Čtnáctiletý Castro napsal špatnou angličtinou dopis Rooseveltovi. Stálo tam v něm:

Můj dobrý příteli Roosevelte, neumím moc anglicky, ale umím tolik, abych vám napsal. Rád poslouchám radio a byl jsem šťastný, když jsem v něm slyšel, že jste byl zvolen prezidentem na další období. Je mi dvanáct let, jsem chlapec, co hodně přemýšlí. Byl byste byl tak laskav a poslal mi zelenou desetidolarovou bankovku v dopise? Ještě nikdy jsem jí neviděl a rád bych jednu měl.

Neumím moc anglicky, ale umím hodně španělsky. Ale myslím, že vy neumíte moc španělsky, ale umíte hodně anglicky, protože jste Američan, ale to já nejsem.

Pokud byste chtěl železo na výrobu vašich lodí, můžu vám ukázat největší rudné doly na ostrově Mayari Oriente Cuba.

Good bye, váš přítel

Fidel Castro

Tento dopis byl objeven v roce 1977 specialisty na národní archivy a záznamy. Castro dostal tehdy odpověď, ale byl asi zklamán. Napsal mu totiž nikoliv prezident, ale jeho sekretariát, a v dopise žádná zelená bankovka nebyla.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu