válkaČeskoslovenskoobjevy

Čtrnáctiletý chlapec vnikl do Buckinghamského paláce, utekl v královnině spodním prádle

Čtrnáctiletý chlapec vnikl do Buckinghamského paláce, utekl v královnině spodním prádle
Zdroj: thevintagenews.com

Edwardu Jonesovi, přezdívanému Kluk Jones, bylo v roce 1838 něco kolem 14 let. Svět by se o něm nikdy nedozvěděl, kdyby neprovedl naprosto šílený kousek. Vnikl totiž do přísně střeženého královského Buckinghamského paláce, sídla královny Viktorie.

Tomáš Chalupa 22. listopadu 2018

Jones vnikl do paláce, když předstíral, že je kominík a čistí komín na střeše. Jenže v paláci si žádné čištění komína neobjednali a rozhodně ho neměl provádět čtrnáctiletý kluk. Začala honička, při které Jones prchal po chodbách a síních paláce. Byl chycen v Marble Hall a předán policii. Ta zjistila, že chlapec má pod kalhotami královnino spodní prádlo.

Byl předveden před soud a tam se zjistily zajímavé okolnosti. Jones se nijak netajil, že má v plánu vniknout do paláce, svým plánem se chlubil přátelům a zaměstnavateli. Bylo zjištěno, že kromě spodního prádla ukradl také ceremoniální meč. Soud ho přesto osvobodil, nebylo v ničím zájmu věc jakkoliv rozmazávat.

Jenže o dva roky později Jones vnikl do Buckinghamského paláce znovu. Přelezl zeď a zcela nepozorován se vplížil do paláce, chvíli se tam pohyboval a pak zase vyšel ven. Nikdo si ničeho nevšiml. A další den udělal znovu to samé. Uvnitř přitom ležela královna, které se o devět dní předtím narodilo dítě – princezna Viktorie. Bezpečnostní opatření měla být na maximu. Tentokrát ale byl objeven, byť spíše náhodou, pod postelí v královnině šatně. Opět putoval před soud.

Jeho otec žádal, aby byl zbaven obvinění, protože byl podle něj duševně nemocný. Soud jej ale poslal na tři měsíce do vězení pro mladistvé. Incident vzbudil rozruch, protože lidé měli obavy, zda to nemůže mít negativní vliv na novorozeně nebo královnu.

Jones se krátce po propuštění vloupal do jednoho z dalších královských sídel, ale byl zadržen zesílenou policejní hlídkou. Putoval na tři měsíce na nucené práce. Pak byl znovu spatřen, jak se potlouká kolem Buckinghamu, a byl násilně odveden k námořnictvu. Sloužil na bitevních lodích HMS Warspite, HMS Inconstant a HMS Harlequin. Poté, co poslední jmenovaná loď zakotvila v Portsmouthu, šel pěšky až do Londýna, a … Ano, opět se pokusil dostat k Buckinghamskému paláci. Byl ale zadržen ještě na cestě a vrácen na loď. Naposledy se o něm psalo v novinách, když spadl do vody z válečné lodi někde u Tunisu a byl naštěstí vyloven. Později propadl alkoholu, živil se krádežemi a nakonec skončil v australském Perthu, kde pracoval jako městský vyvolávač. Dále o něm není známo nic.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu