válkaČeskoslovenskoobjevy

Čtrnáctiletého kluka popravili na elektrickém křesle, pak zjistili, že byl nevinný

Čtrnáctiletého kluka popravili na elektrickém křesle, pak zjistili, že byl nevinný
Zdroj: publimetro.pe

Čtrnáctiletý George Stinney byl obviněn z vraždy, souzen pouhé dvě hodiny a poslán na elektrické křeslo. Po sedmdesáti letech byl rozsudek zrušen a bylo konstatováno, že celý soud proběhl špatně a šlo v podstatě o justiční vraždu a policejní zvůli. Svou roli hrál také vztah bělochů k černochům.

Tomáš Chalupa 15. dubna 2019

Není překvapivé, že nejmladší popravený člověk ve Spojených státech byl černoch, protože v této zemi statisticky končí černoši mnohem častěji ve vězení či na popravišti než běloši. Ale věk George Stinneye je naprosto šokující – pouhých čtrnáct let. Navíc šlo o justiční omyl a de facto vraždu.

Stinney žil v malém městě Alcolu v Jižní Karolíně. Černé a bílé obyvatele od sebe oddělovala železniční trať, byly to dva odlišné světy. Ve městě došlo ke krvavé vraždě dvou bílých děvčat, kdosi je 2. března roku 1944 ubil kyjem. Oběťmi byly jedenáctiletá Betty June Binnickerová a Mary Ema Thamesová, které bylo pouhých sedm let.

Obě dívky potkaly při vyjížďce na kole Stinneye a jeho mladší sestru Aime. Ptaly se jich, jestli v okolí nenašli mučenku. To bylo naposledy, co je někdo viděl živé. Jejich zmizení vyvolalo pozdvižení, místní muži, mezi nimi i Stinneyův otec, se vydali pátrat po děvčatech. Jejich těla byla objevena až druhý den, obě měly rozdrcenou lebku.

Lékař provedl pitvu a stanovil, že dívky byly ubity kyjem nebo kladivem. Okamžitě byl zatčen Stinney, který byl čtyři hodiny vyslýchán bez jediného svědka, státního zástupce nebo obhájce. Podle policie se Stinney při tomto rozhovoru přiznal, že obě dívky zabil poté, co se neúspěšně jednu z nich pokusil znásilnit.

Měsíc nato se v Clardeon County konal nezvyklý proces, který trval pouhé dvě hodiny. Stinneyův obhájce neučinil prakticky nic, aby svému klientovi pomohl. Nedokázal ani předvést žádné svědky, kteří by zpochybnili policejní verzi případu. Jediným důkazem policie přitom bylo Stinneyovo doznání, získané za podivných a nezákonných okolností.

Porota se radila jen deset minut a vyřkla ortel trestu smrti na elektrickém křesle. Poprava proběhla rovněž za šokujících okolností. Chlapec byl posazen na křeslo pro dospělého, maska určená rovněž dospělým mu překrývala celou hlavu, první elektrický impulz jej nezabil a musely následovat další dva. Poprava trvala dlouhé čtyři minuty.

Teprve v roce 2014 se tato justiční vražda začala znovu projednávat na popud Stinneyových příbuzných, kteří tvrdili, že přece existuje další svědek, kterým byla Stinneyova sestra Aime, která vždy popírala, že by se její bratr tehdy něčeho dopustil. Byla celou dobu s ním. Rovněž v cele se Stinney svěřil spoluvězni, že nikoho nezabil, že jej k přiznání donutil vyslýchající policista.

Případ roky přezkoumávala soudkyně Carmen Mulelnová, která nakonec rozsudek zrušila s tím, že byl „neobvyklý a krutý“, a také konstatovala, že „došlo k porušení práv obviněného, které poznamenaly celý soudní proces“. Příbuzní rozsudek uvítali, ale je to jen malá náplast na žal, který tehdy museli cítit všichni. Nemluvě o děsivé hrůze, kterou si musel před smrtí i během popravy vytrpět George Stinney.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu