válkaČeskoslovenskoobjevy

Čtenáři ExtraStory na cestách: Za zdmi Hitlerovy vesnice

Čtenáři ExtraStory na cestách: Za zdmi Hitlerovy vesnice
Zdroj: Michaela Pavljuk
+ 23 fotek+ 24 fotek

Na brandeburgském venkově v obci Elstal asi 14 kilometrů od Berlína stojí v listnatém lese opuštěné městečko. Jde o zbytky kdysi největší olympijské ubikace pro atlety. Rozsáhlý sportovní areál, který nechal pro nacistické hry postavit Adolf Hitler, objevila a vyfotografovala na svých cestách čtenářka ExtraStory.cz - Michaela Pavlujk.

pg, jk 14. července 2015

„Z původního počtu 140 domků zde najdete dochovalých jen 25. I tak jde o ohromný areál a místo vypadá docela strašidelně,“ popsala čtenářka Michaela.

V Mírové vesnici se zachovala i takzvaná Restaurace národů, kterou tvořilo 40 samostatných jídelen. Mezi ubikacemi se nachází zreastaurovaný domek, kde bydlel tehdy nejslavnější americký atlet Jessie Owens. V orientaci po vesničce vám pomohou informační tabule. Jsou doplněny o dobové fotografie. Díky ním si může návštěvník udělat představu o tom, jak vesnice vypadala před 75 lety v kontrastu s tím, jak ji vidíme dnes.

O komplex se v současnosti stará nadace Die DKB Stiftung, která jej hodlá celý postupně obnovit a přetvořit v životem pulsující muzeum. ExtraStory.cz o místě podrobně informovalo zde.

Máte i Vy fotografie a zážitky z Vašich cest na neobvyklých místech? Pošlete nám je na ahoj@extrastory.cz


Letní olympijské hry v roce 1936 hostila německá metropole Berlín. I když Hitler olympijskou myšlenku považoval za zmatení ducha, rozhodl se zinscenovat grandiózní přehlídku svého režimu. Židovští sportovci, byť sebelepší, se nesměli zapojit do sportovního klání. Rasová diskriminace vyvolala v zahraničí vlnu kritiky a některé státy, zejména USA, uvažovaly o bojkotu. Nakonec se však olympijských her zúčastnilo celkem 51 států, což byla tehdy nejvyšší účast v novodobé historii.

Německo vyhrálo na celé čáře, a to nejen tím, že jeho tým získal na olympiádě nejvíce medailí. Nacistům se podařilo ukázat Německo světu v co nejlepším světle jakožto oázu míru, která se dokáže vypořádat se sociálními nerovnostmi a nezaměstnaností. Novinářům a sportovcům už se ale nikdo nepochlubil, že jen několik kilometrů od stadionu byl zřízen koncentrační tábor Sachsenhausen a že z ulic Berlína bylo vyhnaných na tisíc Romů a bezdomovců, kteří byli internováni na východním předměstí metropole.

Na dva týdny zmizely z veřejných míst nápisy jako ´Jews Not Welcome´ a dokonce i jindy agresivní jednotky SA a SS se chovaly zdrženlivě a vlídně. Když olympijské hry končily, stěží někdo tušil, že za čtyři roky státy světa nezměří své síly na sportovním poli, nýbrž v dosud nejstrašnější světové válce, kterou rozpoutá právě Německo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu