válkaČeskoslovenskoobjevy

Cragside byl první dům, který měl elektrické osvětlení

Cragside byl první dům, který měl elektrické osvětlení
Zdroj: amusingplanet.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Přijdete domů a rozsvítíte na chodbě. Co je dnes naprosto běžné, bylo deset let před vynálezem Edisonovy žárovky nemožné. Ale v domě Cragside u anglického města Rothbury se přesto jako v první stavbě na světě svítilo pomocí elektřiny.

Tomáš Chalupa 7. října 2019

Elektrické vedení mimochodem ani v Rothbury nevedlo. Kdo chtěl elektřinu, musel si ji vyrobit sám. Jen málo lidí mělo ale technické vědomosti, aby vůbec mohli elektřinu ke svícení využít. William Armstrong (1810–1900) byl ovšem vynálezce a průmyslník a o těchto věcech věděl prakticky vše. Byl to muž, který byl nesmírně bohatý. Prodával hydraulická zařízení, později vyvinul také pojízdná děla, která našla využití v Krymské válce. Jeho společnost začala dokonce budovat i velké lodě. Jeho loděnice byla jediná na světě, která byla schopná postavit bitevní loď, ale také ji kompletně vyzbrojit. Dokázal tak dodávat válečné lodě „na klíč“ bez pomoci dalších firem, což byl naprostý unikát. Armstrong byl za své služby dokonce pasován na rytíře.

Své vlastní viktoriánské sídlo postavil na kopci nad městem Rothbury a jeho dům se hemžil nejrůznějšími vynálezy, jako byla vodou poháněná pračka, raná verze myčky nádobí, hydraulický výtah, malý výtah přepravující věci mezi poschodími nebo hydroelektrický gril. Vypadlo to u něj trochu jako v nějakém románu od Julese Verna.

Aby mohl nejen pohánět všechny tyto technické vychytávky, ale také osvětlit celý dům, Armstrong přivedl množství místních potoků do pěti velkých nádrží. Do jedné z nich pak nainstaloval hydraulický motor, který poháněl všechna hydraulická zařízení v domě, a do druhého nainstaloval dynamo, které generovalo elektrický proud. Byla to první domácí elektrárna světa. Jako první osvětlil obloukovými lampami velkou vstupní chodbu, postupně pak vybavil lampami celý dům.

Bohužel po jeho smrti zůstal celý tento unikátní dům opuštěn. V roce 1940 jej obsadila armáda a využívala ke svým účelům, v roce 1974 pak byl otevřen pro veřejnost. Zrestaurovat jeho domácí elektrárnu se podařilo až v roce 2006.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu