válkaČeskoslovenskoobjevy

Cover slavného Sergeanta Peppera neměl nikdy vyjít. Proč s ním měla EMI problémy?

Cover slavného Sergeanta Peppera neměl nikdy vyjít. Proč s ním měla EMI problémy?
Zdroj: vintag.es
+ 7 fotek+ 8 fotek

Osmá studiová řadovka The Beatles Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band je jednou z nejvlivnějších nahrávek, které v historii hudby vyšly. Magazín Rolling Stones ji dokonce zařadil na první místo svého seznamu 500 nejlepších alb všech dob. Neméně legendární byl také cover, později oceněný Grammy. Zprvu přitom hrozilo, že vůbec nevyjde a kapela bude muset nafotit náhradní.

Simona Knotkova 25. února 2017

„Beatles byli přesvědčení, že udělali něco výjimečného, co ještě nikdo před nimi neudělal. Byli názoru, že deska musí proto mít také originální obal. Stálo to ohromné peníze. Chtěli, aby s nimi na fotce stáli všichni, které obdivují, a pro legraci i lidé, které neobdivují vůbec. Půjčili si k tomu nějaké figuríny z Muzea voskových figurín Madame Tussaud a nechali vyrobit kartonové makety. Kromě toho tam nanosili předměty, které byly pro jejich dobu typické: hudební nástroje, vodní dýmku, televizi, marihuanu,“ vzpomíná ve své autobiografii All you need is ears producent takřka všech alb The Beatles, George Martin.

K naplnění svých vizí muzikanti povolali do akce umělce Petera Blakea, který měl celou scénu připravit. Mezi dalšími tvůrci byl například fotograf Michael Cooper, vedoucí výpravy Robert Fraser či Jann Haworth, jež se postarala o dotvoření maket.

Sami The Beatles si nechali u krejčíře ušít hedvábné uniformy. Na doplnění bláznivé koláže si každý z nich vzal nástroj, na který běžně nehraje – John si vzal lesní roh, Ringo trubku, Paul anglický roh a George flétnu. „Jediná potíž byla v tom, že nevěděli, jak se ty nástroje mají správně držet,“ přibližuje Martin další humorný fakt z celého focení.

S hotovým obalem byly ale problémy na tom nejdůležitějším místě, ve vedení společnosti EMI. Ta hudebníkům rovnou vzkázala, že takový cover v žádném případě nevydá. Umělci během jeho tvorby totiž vůbec nebrali v potaz, že k vyobrazení všech osobností je třeba také jejich souhlasů – ať už od nich samotných či v případě mrtvých lidí od pozůstalých.

Nakonec se ale vydavatelství podvolilo a začalo na všechny strany rozesílat stovky dopisů s prosbou o povolení. Jak to dopadlo, asi už tušíte. 1. července 1967 vyšlo Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band i s legendárním obalem. A zbytek? To už je historie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu