válkaČeskoslovenskoobjevy

Coco Chanel byla nacistická špiónka, před vězením ji ale zachránil Churchill

Coco Chanel byla nacistická špiónka, před vězením ji ale zachránil Churchill
Zdroj: donnadienet.blogspot.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Pověst jedné z nejprestižnějších obchodních značek utrpěla skandálním odhalením temné minulosti její zakladatelky – slavné módní návrhářky Coco Chanel. Ta, jak vyšlo najevo, se nejen paktovala s německými okupanty, ale dokonce Třetí říši sloužila jako placená agentka.

blondie 15. ledna 2015

S nelichotivými informacemi přišel jako první americký novinář a bývalý zpravodajce žijící v Paříži Hal Vaughan, jenž o Coco Chanel napsal v roce 2011 knihu nazvanou „Sex s nepřítelem: Válečné tajemství Coco Chanel“. Jeho tvrzení uvedená v knize ovšem společnost Chanel odmítla a ve svém písemném vyjádření mimo jiné sdělila: „Nikdo neví s jistotou, co se stalo a jaká byla její role. Je tu mnoho různých verzí a bez pochyby to navždy zůstane tajemstvím.“

Nicméně temná minulost Coco Chanel se začala nedávno propírat i v samotné Francii, pro kterou dříve byla otázka kolaborace francouzských celebrit s nacisty naprostým tabu. Ačkoli historici již delší dobu zpochybňovali oficiální verzi, že francouzští umělci odmítali nacisty, nebo dokonce působili v odboji, jen velmi zřídka se tyto pochybnosti zveřejňovaly v hlavním vysílacím čase televizních stanic. Zvláštní na celé věci je, že až po 70 letech konečně vyplouvají na povrch dokumenty uložené v tajných archivech.

Z těch vyplývá, že Coco Chanel byla již od roku 1941 nacistickou špiónkou. Pod tajným číslem 7124 a krycím jménem Westminster (tak se mimochodem jmenoval její bývalý milenec) působila ve službách šéfa špionážní služby a vojenské rozvědky RSHA, generálmajora SS Waltera Schellenberga, jenž byl pravou rukou Heinricha Himmlera.

Coco Chanel a její šéf, důstojník SS Walter Schellenberg

Coco Chanel a její šéf, důstojník SS Walter Schellenberg

Coco Chanel hned po vypuknutí války uzavřela všechny své salony, neboť jak uvedla, „není čas na módu“. Přestěhovala se do přepychového hotelu Ritz, který v té době sloužil jako hlavní štáb Luftwaffe ve Francii. Jejím milencem v té době byl o 13 let mladší německý důstojník a nebezpečný nacistický špión Hans Günther von Dincklage. S ním se Coco Chanel v roce 1943 vypravila do Berlína, aby nabídla své služby přímo Heinrichu Himmlerovi. Postupně vznikl plán operace Modelhut, jehož cílem bylo přimět Velkou Británii uzavřít s Německem příměří za podmínek výhodných pro Německo. Coco Chanel měla sehrát roli zprostředkovatelky, neboť se z dřívějška dobře znala s britským premiérem Winstonem Churchillem. Za tímto účelem podnikla cestu do Madridu, kde měla předat přes britskou ambasádu dopis Churchillovi. Archivy odhalují, že jistý důstojník SS měl „doručit velkou sumu peněz pro Chanel do Madridu“. Na co byly tyto peníze přesně určeny, zůstává tajemstvím, neboť celá akce se nakonec nezdařila. Italka Vera Lombardi, již její přítelkyně Coco Chanel obelstila tím, jak ji bez jejího vědomí zapojila do operace, hned po příchodu na britskou ambasádu v Madridu obvinila Coco a další lidi ze špionáže.

„Přitahovala ji moc a tehdy byli u moci nacisté,“ řekl na adresu Coco Chanel historik Hal Vaughan. Dalším důvodem bylo, že usilovala získat nazpět svůj slavný parfém Chanel No. 5, jenž v roce 1924 prodala židovské rodině. Doufala totiž, že nacistické zákony, zakazující Židům obchodovat, povedou ke konfiskaci tohoto vysoce prosperujícího podniku. Jak se ale ukázalo, majitel jej již prodal nežidovskému německému podnikateli.

Coco Chanel s Winstonem Churchillem a jeho synem Randolphem

Coco Chanel s Winstonem Churchillem a jeho synem Randolphem

Vkrádá se samozřejmě otázka, jak to, že nebyla Coco Chanel po válce trestně stíhána, když její aktivity byly zdokumentovány. Nejprve byla jako kolaborantka zatčena, ale jen o několik hodin později ji propustili na svobodu kvůli nedostatkům důkazů. Jak ovšem její praneteř Gabrielle prozradila, když se Coco po výsleších v roce 1944 vrátila domů, řekla prý: „Churchill mě osvobodil.“ Podle některých toho až moc věděla na příslušníky vysoké britské společnosti včetně královské rodiny, kteří se za války netajili svými sympatiemi k nacistům a antisemitskými postoji. Vznikly tak obavy, že kdyby byla Coco Chanel postavena před soud, ledacos by se provalilo.

Coco Chanel však pro jistotu prchla se svým německým milencem do Švýcarska a ještě po válce podporovala některé své nacistické přátele, jako například svého bývalého šéfa Schellenberga, jenž byl Norimberským procesem odsouzen k šesti letům vězení. Když však byl v roce 1951 propuštěn z důvodu nemoci na svobodu, Coco Chanel za něj hradila až do jeho smrti léčebné výlohy i životní náklady jeho rodiny žijící v Itálii.

Coco Chanel ve švýcarském exilu s německým milencem Hansem Güntherem von Dincklagem

Coco Chanel ve švýcarském exilu s německým milencem Hansem Güntherem von Dincklagem

Nic z toho všeho ovšem neohrozilo její byznys, který i po válce kvetl. Coco Chanel oblékala známé osobnosti, hvězdy a módní ikony své doby, jako například monackou kněžnu Grace Kellyovou, první dámu Ameriky Jacqueline Kennedyovou nebo herečku Audrey Hepburnovou. Dodnes je celosvětově uznávanou a obdivovanou módní návrhářkou, která pronikavě změnila způsob, jakým se ženy do té doby oblékaly a přemýšlely o sobě.

Další články

Zavří­t reklamu