válkaČeskoslovenskoobjevy

Coca-Cola slaví 130 let. Tohle je 10 věcí, které jste o ní nejspíš nevěděli

1.) Coca-Cola byla vynalezena v roce 1886 lékárníkem Johnem Pembertonem. Věhlasu se jí začalo dostávat ale až o dva roky později, kdy se do čela společnosti postavil Asa Griggs Candler. Jeho cílem bylo jediné: Udělat z koly nejmilovanější a nejsnadněji rozpoznatelnou limonádu na světě.

2.) Na konci 19. století se na úspěchu Coca-Coly chtěli přiživit mnozí a ve velkém se začaly vyrábět napodobeniny. V roce 1906 byl proto poprvé realizován nápad doplnit láhve o nalepenou značku, díky níž by zákazník bezpečně poznal originál.

Dobová reklama.

Dobová reklama.

3.) Štítky se z lahví ale snadno odlepovaly, proto se společnost rozhodla ještě pro jiné řešení – najít jedinečný tvar lahve. Vyhlášený konkurz nakonec vyhrála Root Glass Company, která se během navrhování nechala inspirovat zaoblenými ženskými šaty z viktoriánské doby.

4.) Předlohou pro rýhy na lahvi byl zase plod kakaovníku.

Tyto šaty byly inspirací pro tvar lahve.

Tyto šaty byly inspirací pro tvar lahve.

5.) Originální tvar lahve udělal z koly rázem ikonu. Podle průzkumu ze čtyřicátých let existovalo jen méně než 1 % lidí, kterých ji podle něj nedokázalo rozpoznat.

6.) V roce 1950 se Coca-Cola stala prvním komerčním produktem, který se objevil na stránkách magazínu Time.

Reklama s pin-up girl ze 40. let.

Reklama s pin-up girl ze 40. let.

7.) Z původních 192 ml se nápoj v roce 1956 začal prodávat ve třech variantách: 295 ml, 355 ml a 768 ml.

8.) Plechovky byly testovány už ve 40. letech. Kvůli válce a nedostatku hliníku byl vývoj ale pozastaven a kola v plechovce na scénu vstoupila až v 60. letech.

Takto vypadaly první plechovky s kolou.

Takto vypadaly první plechovky s kolou.

9.) Proč se Coca-Cola stala natolik populární? Kromě skvělé chuti podle Andyho Warhola také stírala rozdíly mezi bohatými a chudými: „Sledujete televizi a vidíte, jak prezident pije kolu, Liz Taylor pije kolu, a říkáte si, že i vy si ji můžete dát. Kola je kola a ani sebevětší bohatství vám nepřinese lepší kolu než tu, kterou pije pobuda na rohu. Všechny koly jsou stejné a všechny koly jsou dobré. Liz Taylor to ví, prezident to ví, pobuda to ví a vy to víte taky.“

10.) Tohle jste ale snad věděli: Ukrutná smrt, která vám hrozí po konzumaci Mentosu a Coca-Coly, je samozřejmě jenom vymyšlený hoax.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu