válkaČeskoslovenskoobjevy

Co způsobuje ekzém? Vědci už možná našli odpověď

Co způsobuje ekzém? Vědci už možná našli odpověď
Zdroj: Wikimedia Commons, James Heilman, CC BY-SA 4.0

Budeme v budoucnu schopni léčit ekzém kauzálně? Vědci odhalili mechanismus, na jehož základě nepříjemné kožní onemocnění vzniká.

Simona Knotkova 13. května 2021

Atopický ekzém je nepříjemné kožní onemocnění, které postihuje až 20 % populace. Projevuje se svěděním, suchou pokožkou a mokvavými puchýřky. Existuje řada prostředků a léčebných procedur, které tuto nemoc mírní či ji dočasně utlumují. Lékaři však dosud nevynalezli lék, který by dokázal přímo řešit příčinu. Možná ale svítá na lepší časy.

Thumbnail # Proč má penis jinou barvu než zbytek těla? Můžou za to hormony
Mohlo by Vás zajímat:

Proč má penis jinou barvu než zbytek těla? Můžou za to hormony

Už v roce 2006 našli vědci souvislost mezi ekzémem a nedostatkem filaggrinu. Filagrinn je protein, jehož funkcí je utvářet jednotlivé kožní buňky a pokožce poskytovat ochranu před vnějšími vlivy. U jedinců s genetickou mutací, která zabraňovala produkci tohoto proteinu, bylo větší riziko výskytu ekzému nebo ichtyózy. V navazujícím výzkumu se badatelé z Newcastle University společně s pracovníky farmaceutické společnosti GSK Stiefel pokoušeli zjistit, na základě jakého mechanismu ekzém při nedostatku filaggrinu vzniká.

Vytvořili trojrozměrný model odpovídající lidské kůži, jehož horní vrstvu pozměnili tak, aby suplovala nedostatek tohoto proteinu. Zjistili, že deficit filaggrinu stačí sám o sobě, aby se v regulačních procesech kůže začaly tvořit molekulární změny, které ovlivňují její bariéru, strukturu a zánětlivost kožních buněk nebo způsob, jak buňky reagují na stres.

Thumbnail # Školní experiment odhalil (ne)šokující skutečnost: Naše ruce jsou plné bakterií
Mohlo by Vás zajímat:

Školní experiment odhalil (ne)šokující skutečnost: Naše ruce jsou plné bakterií

„Je pozoruhodné, že jsme hned napoprvé identifikovali sedmnáct proteinů, které po odebrání filaggrinu významně změnily svou podobu,“ stojí ve studii, která v roce 2017 vyšla v Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Výsledky z trojrozměrného modelu vědci následně porovnali se vzorky kůže skutečných lidí, zdravých i s ekzémem. K jejich velkému úspěchu byly podobné proteinové změny vypozorovány také u jedinců s ekzémem. Toto zjištění by v budoucnu mohlo konečně přinést průlom v léčbě nepříjemného kožního onemocnění.

„Podobný výzkum umožňuje vědcům vyvinout léčbu, která by se zaměřovala na skutečnou příčinu nemoci spíše než na pouhé zvládání symptomů,“ sdělila Nina Goad z Britské asociace dermatologů.

Další články

Zavří­t reklamu