válkaČeskoslovenskoobjevy

Co způsobilo dobu ledovou před 13 000 lety? Dopad meteoritu to prý nebyl

Co způsobilo dobu ledovou před 13 000 lety? Dopad meteoritu to prý nebyl
Zdroj: messagetoeagle.com

Před 12 900 lety náhle klesly výrazně průměrné teploty pod dlouhodobou úroveň. Doba ledová trvala 1 200 let a během této doby vyhynuli například mamuti. Za náhlým ochlazením zřejmě nestál dopad meteoritu, jak se dlouho tvrdilo, tvrdí nejnovější studie.

Tomáš Chalupa 4. ledna 2017

Hned dvě vědecké studie vyvrací hypotézu, že by za příchodem doby ledové stál dopad meteoritů. Dosavadní teorie totiž stály především na tom, že v podloží byly nalezeny několik nanometrů velké diamanty. Vědci předpokládali, že tyto diamanty vznikly právě za extrémně vysokých teplot při dopadu meteoritu. Také našly stopy po rozsáhlých požárech, které měly být důsledkem dopadu meteoritu. Doktor Tyrone Daulton, autor jedné ze studií, ovšem tvrdí, že důkazy jsou zcela mylné.

„Zastánci teorie o dopadu meteoritu vycházejí z nálezu vzácné formy diamantu lonsdaleitu, který je spojován se šokovým procesem. Ve skutečnosti jde o chybnou identifikaci agregátu grafenu jako lonsdaleitu,“ říká Daulton. Jinými slovy nalezené diamanty mají jiné složení a nepochází z dopadu meteoritu. Daulton obviňuje zastánce teorie o dopadu ze špatné interpretace dat, nicméně bohužel nenabízí žádnou jinou teorii, která by příchod doby ledové vysvětlila.

Další články

Zavří­t reklamu