válkaČeskoslovenskoobjevy

Co znázorňují 5 tisíc let staré jeskynní malby? Archeologové udělali jejich virtuální model

Co znázorňují 5 tisíc let staré jeskynní malby? Archeologové udělali jejich virtuální model
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 4 fotky+ 5 fotek

Na skalním převisu ve Francouzských Alpách byly před šesti lety náhodně objeveny malby. Archeologové je nyní podrobili laserovým skenerům a pomocí počítače rekonstruovali jejich původní podobu.

Simona Knotkova 2. června 2016

Malby byly nalezeny na skále Abri Farevel, která dodnes poskytuje přístřeší pastevcům. Podle archeologů mohou být až pět tisíc let staré. V nadmořské výšce 2133 metrů se jedná rovněž o unikum a podobné kresby byly dosud objevovány jenom v nižších horských polohách.

Tahy červenou barvou jsou pouhým okem dnes už jen těžko viditelné. Laserové skenery a následná počítačová rekonstrukce ale odhalila obrázek, v němž lze uvidět srnu se šípem na zádech či psa. Badatelé svým virtuálním modelem chtěli přiblížit, jak místo vypadalo v dřívějších dobách.

Zkoumání oblasti kolem Abri Farevel je součástí dlouhodobějšího projektu, který byl spuštěn už v roce 1998. Archeologové se v něm zaměřují na alpské oblasti ležící v nadmořských výškách nad dva tisíce metrů.

„Dnes jsou taková místa většinou spojována jen s horolezci a turisty. Naším projektem chceme ale demonstrovat, že před pěti tisíci lety tu lidé běžně žili a aktivita ve vysokohorských oblastech sahá do daleké doby,“ říká jeden ze členů týmu, doktor Kevin Walsh.

Další články

Zavří­t reklamu