válkaČeskoslovenskoobjevy

Co znamená jméno kapely The Rolling Stones? Za vším stojí náhoda

Co znamená jméno kapely The Rolling Stones? Za vším stojí náhoda
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Jméno The Rolling Stones zná každý, ale napadlo vás někdy, co vlastně vyjadřuje? Muzikanti se při jeho vymýšlení inspirovali jinde.

Simona Knotkova 19. června 2021

I neangličtinář si díky Google překladači může zjistit, že jméno jedné z nejpopulárnějších kapel všech dob v češtině znamená „valící se kameny“. V angličtině se tento výraz používá jako idiom pro člověka, který se nedokáže usadit a migruje z místa na místo. Muzikanti šli na začátku 60. let proti trendu, který velel mít v názvu slovo „beat“ (podle populárního britského stylu merseybeat). Jak ale na výraz The Rolling Stones přišli? Žádnou velkou symboliku nečekejte, za všechno může pouhá náhoda.

Thumbnail # Poznali byste tyhle mladíčky u bazénu? Žena našla na bleším trhu raritní snímky Stoneů
Mohlo by Vás zajímat:

Poznali byste tyhle mladíčky u bazénu? Žena našla na bleším trhu raritní snímky Stoneů

Když bývalý kytarista Brian Jones dostal za úkol nějaký název vymyslet, pohled mu padl na nahrávku amerického bluesmana Muddyho Waterse pojmenovanou Rollin’ Stone. A jméno nové kapely bylo na světě. Hudebníci si k titulu přidali určitý člen, písmeno „g“ namísto apostrofu a „s“ vyjadřující množné číslo na konci. Mimochodem, byl to právě člen jedné skupiny s „beat“ ve jméně, díky kterému se dostali do hledáčku hudebních producentů. Asi není třeba dodávat jaké…

„George Harrison byl porotcem v talentové soutěži v Liverpoolu a vedle něho seděl chlápek jménem Dick Rowe z labelu Decca Records. Byl to ten stejný Dick Rowe, který před několika měsíci odmítl The Beatles a oni podepsali smlouvu s EMI Records. George Harrison krátce předtím viděl poprvé Stouny a Dickovi řekl: ‚Musíte jet do Richmondu, protože The Beatles vám unikli. O tuhle kapelu ale nechcete přijít.‘ Když Dick Rowe na tu událost vzpomínal, doslova uvedl: ‚Odstrčil jsem svou židli a v podstatě utíkal ke svému autu, abych se na ten koncert dostal,'“ převypravuje historku hudební odborník Paul Endacott.

Thumbnail # Podívejte se na úplně první oficiální fotky The Rolling Stones
Mohlo by Vás zajímat:

Podívejte se na úplně první oficiální fotky The Rolling Stones

S trochou nadsázky tak lze říct, že to byl právě George Harrison, který jim zajistil první kontrakt. „Jasně, že The Rolling Stones by si nějakou nahrávací společnost našli, ale fakt je ten, že se to stalo právě tehdy ve Station Hotel v Richmondu,“ dodává Endacott.

Další články

Zavří­t reklamu