válkaČeskoslovenskoobjevy

Co všechno dokážou buddhističtí mniši? Svědci popsali neuvěřitelné věci

Co všechno dokážou buddhističtí mniši? Svědci popsali neuvěřitelné věci
Zdroj: ancient-code.com

Měnit teplotu těla, levitovat nebo dokonce proměňovat věci. To všechno a ještě víc prý zvládnou buddhističtí mnichové, kteří dosáhnou nejvyššího stupně osvícení.

Simona Knotkova 15. června 2020

Nadpřirozené praktiky popsal kupříkladu indický jogín Swami Rama. Byl údajně svědkem toho, jak jeden z mnichů levitoval.

„Nikdy předtím jsem neviděl člověka, který by dokázal sedět bez mrknutí osm až deset hodin, ale tento adept byl velmi neobvyklý. Během meditování levitoval dvě a půl stopy nad zemí (76 centimetrů, pozn. red.). Měřili jsme to provazem, který byl později přeměřen pravítkem. Abych to ale ujasnil, jak jsem už řekl dříve, levitování nepovažuju za duchovní praktiku. Jedná se o pokročilou techniku pránájámy (jogínské cvičení, pozn. red.). Ten, kdo rozumí vztahu mezi hmotou a hmotností, chápe, že je možné levitovat, ale pouze po dlouhém cvičení,“ píše ve své knize Living with the Himalayan Masters.

To nebylo všechno. Mnich podle něj dokázal například i proměnit kámen v kostku cukru. „Ukázal mi taky spoustu dalších věcí. Řekl, abych se dotkl písku, a jeho zrnka se proměnila v mandle a kešu. Slyšel jsem o této vědě už předtím a chápal jsem její základní principy, ale jen stěží jsem věřil takovým příběhům.“

Zajímavou zkušenost popsal také harvardský profesor medicíny Herbert Benson, který během své cesty po Himálaji narazil na mnichy, kteří dokázali zvýšit teplotu svých prstů až o 17 stupňů. Dopomáhala jim k tomu jogínská technika Tummo. Jiní odborníci si povšimli jejich schopnosti zpomalit metabolismus či tělesnou teplotou vysušit mokrá prostěradla.

Profesor buddhistických a tibetských studií na Michiganské univerzitě Donald Lopez ml. k zakladateli učení Gautamu Buddhovi řekl: „Věřilo se, že s osvícením získá všechny druhy nadpřirozených schopností včetně poznání všech minulých životů, dovednosti číst myšlenky, schopnosti vytvořit si své dvojníky, vznést se do vzduchu a svým tělem vrhat oheň a vodu. I když se mu nirvány podařilo dosáhnout až v 81 letech, může žít věčnost nebo do konce věčnosti, kdyby o to byl požádán.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu