válkaČeskoslovenskoobjevy

Co ukrývá vrak nacistické lodi SS Minden se asi nedozvíme

Co ukrývá vrak nacistické lodi SS Minden  se asi nedozvíme
Zdroj: wikipedia.com

Loni skupina britských specialistů z britské specializované společnosti Advanced Marine Services objevila na dně Atlantiku vrak lodi, který byl identifikován jako SS Minden. Jde o nacistickou nákladní loď, která byla v roce 1939 napadena u Islandu britskými válečnými loděmi, když vezla zlato z Jižní Ameriky do Německa.

Tomáš Chalupa 6. září 2018

Loď nechal potopit její kapitán, protože proti dvěma britským křižníkům Calypso a Dunedin neměl nejmenší šanci. A nemohl dovolit, aby loď padla do rukou nepřátel. Na palubě totiž měl být náklad zlata v hodnotě 113 milionů dolarů. V dnešních hodnotách by to bylo mnohonásobně více. Oficiální záznamy přitom říkají, že náklad lodi byl bezcenný.

Jenže Advance Marine Services téměř rok pracovala na tom, aby s k lodi dostala. Teď to ale vypadá, že operace byla neúspěšná a bude brzy zastavena. Podle magazínu Iceland Magazine je celá věc ještě zamotanější, protože na lodi prý žádné zlato není, ale to neznamená, že by na ní nebylo nic cenného. Právě naopak, jinak by se neorganizovala takto nákladná mise k jejímu průzkumu. Jenže ani reportérům magazínu se nepodařilo zjistit, co tedy jiného tak cenného na palubě lodi je.

Existuje prý jen malá skupina lidí, která je obeznámena s tím, co se na na palubě Minden nachází a jaký náklad ve skutečnosti vezla. A podle všeho si toho tito lidé byli vědomi už od začátku. Nebylo to zlato, které ve vraku hledali, ale něco jiného. Hledání zlata mělo jen zakrýt pravý účel výpravy, tak alespoň spekuluje Iceland Magazine.

Na palubě Mindenu už byla nalezena jedna bedna, která se nacházela v poštovní kajutě. Podle názorů hledačů by v ní mělo být zlato, možná za sto milionů dolarů. Jenže Island nevydal povolení k vyzvednutí bedny. Naopak loď hledačů Seabed Constructor se musela poroučet do Reykjaviku, kde posádka vypovídala na policii. Nikdo nechtěl prozradit, co vlastně v lodi má být a proč o ní mají takový zájem. Odpovědi byly jen velmi obecné. Island povolení k vynášení předmětů z lodi nevydal a kvůli tomu zřejmě celá operace skončí. Jestli mělo být na palubě jen zlato nebo i něco jiného, se zřejmě jen tak nedovíme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu