Ruiny města Mayapa s velkou pyramidou uprostřed.

Ruiny města Mayapa s velkou pyramidou uprostřed. | zdroj: ancientpages.com


Co stálo za krvavým koncem města Mayapan?

TÉMATA: mayové | archeologie | nálezy | záhady

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 08. 2017 | 09:45

Mayapan leží 55 kilometrů jihovýchodně od města Merida v mexickém státě Yucatán. Bylo to poslední velké město Mayů, za jehož koncem stál zřejmě velký a doposud nevysvětlený masakr.

Město Myapan bylo obehnáno vysokými hradbami, mělo 12 bran, kterými se dalo dostat dovnitř. Uvnitř žilo na 12 tisíc lidí ve 4000 budovách. I na mayské poměry to bylo velmi rozlehlé město. Z nějakého důvodu bylo ale opuštěno stejně jako mnohá jiná města Mayů.

Elizabeth Parisová provádí v místě vykopávky už od roku 2001 a tvrdí, že ví, proč obyvatelé tohoto města odešli. Za vším stál nález lidské kosti, která byla rozdrcena a spálena. Brzy se na místě podařilo najít 17 tisíc úlomků a fragmentů kostí dalších lidí. Co přesně bylo příčinou se sice neví, ale je zřejmé, že zde došlo k velkému masakru.

Město Mayapan bylo místem s násilnou historií. Vládlo zde několik velkých rodin a boje mezi nimi nebyly výjimkou, ale spíše pravidlem. Jedna z teorií proto říká, že mohlo dojít k nějakému většímu střetu mezi místními znepřátelenými skupinami. Ovšem potvrdit to zatím nelze, existují i jiné možnosti. Každopádně po tomto masakru se město vylidnilo. 

Obecně se soudí, že Mayové opustili svá města, protože se v nich nebyli schopni uživit a jejich infrastruktura a zemědělství kolabovaly. V případě Mayapanu to ale mohlo být cosi na způsob vnitřní občanské války, která stála za zkázou tohoto kdysi velkého města. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 08. 2017 | 09:45

Zavří­t reklamu