válkaČeskoslovenskoobjevy

Co stálo za krvavým koncem města Mayapan?

Co stálo za krvavým koncem města Mayapan?
Zdroj: ancientpages.com

Mayapan leží 55 kilometrů jihovýchodně od města Merida v mexickém státě Yucatán. Bylo to poslední velké město Mayů, za jehož koncem stál zřejmě velký a doposud nevysvětlený masakr.

Tomáš Chalupa 18. srpna 2017

Město Myapan bylo obehnáno vysokými hradbami, mělo 12 bran, kterými se dalo dostat dovnitř. Uvnitř žilo na 12 tisíc lidí ve 4000 budovách. I na mayské poměry to bylo velmi rozlehlé město. Z nějakého důvodu bylo ale opuštěno stejně jako mnohá jiná města Mayů.

Elizabeth Parisová provádí v místě vykopávky už od roku 2001 a tvrdí, že ví, proč obyvatelé tohoto města odešli. Za vším stál nález lidské kosti, která byla rozdrcena a spálena. Brzy se na místě podařilo najít 17 tisíc úlomků a fragmentů kostí dalších lidí. Co přesně bylo příčinou se sice neví, ale je zřejmé, že zde došlo k velkému masakru.

Město Mayapan bylo místem s násilnou historií. Vládlo zde několik velkých rodin a boje mezi nimi nebyly výjimkou, ale spíše pravidlem. Jedna z teorií proto říká, že mohlo dojít k nějakému většímu střetu mezi místními znepřátelenými skupinami. Ovšem potvrdit to zatím nelze, existují i jiné možnosti. Každopádně po tomto masakru se město vylidnilo.

Obecně se soudí, že Mayové opustili svá města, protože se v nich nebyli schopni uživit a jejich infrastruktura a zemědělství kolabovaly. V případě Mayapanu to ale mohlo být cosi na způsob vnitřní občanské války, která stála za zkázou tohoto kdysi velkého města.

Další články

Zavří­t reklamu