válkaČeskoslovenskoobjevy

Co stálo za hlasy a vidinami Johanky z Arku? Podle vědců trpěla epilepsií

Co stálo za hlasy a vidinami Johanky z Arku? Podle vědců trpěla epilepsií
Zdroj: dailymail.co.uk

Na počátku velkého válečného tažení Johanky z Arku měly být hlasy a vidiny. Podle jejího vlastního svědectví se jí zjevovali andělé a jiní svatí a tvrdili jí, že jako vyvolená má spasit Francii pustošenou Anglií. Mladá dívka je poslechla a historii už známe všichni. Vědci nyní ovšem znovu oživili teorie, podle níž francouzská bojovnice jednoduše trpěla epilepsií.

Simona Knotkova 20. srpna 2016

Jedním z příznaků epilepsie jsou sluchové a zrakové halucinace, které nejčastěji předznamenávají samotný záchvat. Vědci z univerzit ve Foggiy a Bologne, Guiseppe d’Orsi a Paola Tinuper, znovu studovali případ Johanky z Arku a dospěli k teorii, že právě toto onemocnění a symptomy s ním spojené mohly stát za tajemnými vizemi a hlasy francouzské bojovnice.

V dokumentech z procesu, který probíhal v roce 1431 a dívku odsoudil ke smrti upálením, Johanka ve výslechu například říká: „Spala jsem, když mě Hlas probudil… Probudil mě, aniž by se mě dotkl.“ Tato výpověď by mohla poukazovat na to, že stejně jako asi 40 % nemocných měla záchvaty ve spánku. Na jiném místě zase tvrdí, že není dne, kdy by hlasy neslyšela.

Ať už je pravda jakákoliv, Johanka z Arku byla jednoznačně neobyčejnou ženou.

Ať už je pravda jakákoliv, Johanka z Arku byla jednoznačně neobyčejnou ženou.

Už v roce 1991 byla vydána studie, podle níž Johanka nebyla vyvolenou od Boha – jak je po šest staletí prezentována – ale jednoduše trpěla epilepsií. Nové bádání se k těmto hypotézám přiklání. Historikové nicméně dodávají, že konečný verdikt nad jejich domněnkami by vznesla analýza DNA. Mají existovat totiž dopisy s jejími zapečetěnými vlasy.

„Objev těchto dopisů a hlavně jejích vlasů by mohl být důležitý nejenom z historického hlediska, ale díky genetickému kódu také z pohledu vědy. Už deset let od prvních zmínek o dopisech se je stále snažíme najít,“ stojí v nejnovější studii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu