Američané vyzvedávají bedny s nacistickým archivem | zdroj: armyweb.cz


Co ukryli Němci ve Štěchovicích? Tajné zbraně, nebo Jantarovou komnatu?

TÉMATA: poklady | druhá světová válka | třetí říše | protektorát

Štěchovický poklad stále nevydal své tajemství. Co ukryli nacisté na konci války poblíž Prahy? Jsou v podzemních štolách ukryté mimozemské technologie, umělecká díla, tajné plány nebo něco úplně jiného? Hledání stále pokračuje.

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 09. 2014 | 00:00

Že Němci před koncem války pod zemí ukrývali leccos, je jisté. Američané objevili v rokli Závist 30 beden s archivem říšského protektora. Obsahoval citlivé informace o nacistech, kolaborantech a tajných agentech. Američané archiv nakonec vrátili do Prahy. Podle všeho je nezajímal, hledali něco úplně jiného.

Jantarová komnata

Teorií o tom, co by ještě mohlo být součástí tzv. Štěchovického pokladu je mnoho. Podle některých badatelů by tam mohly být části Jantarové komnaty, kterou nacisté ukořistili při svém tažení do Ruska. Jantarovou komnatu naposled viděli v Kaliningradu v roce 1944, ale je téměř jisté, že tam nezůstala. Nacisté ji s sebou vezli dál, jak fronta postupovala, a klidně mohla skončit až v Praze.

Superzbran

Dalším rozšířeným tvrzením je, že pod zemí jsou ukryté plány na německé tajné zbraně. Nemá jít jen o střely V-1 a V-2, jejichž existence už byla známá za války, ale podle některých spekulací jsou zde plány na antigravitační pohon a speciální letadla stavěná na bázi mimozemských technologií.

Americké náklaďáky

Přízemnější, ale o to reálnější, teorie říkají, že Štěchovický poklad je skutečně poklad obsahující říšské zlato, bankovky a ukradená cenná umělecká díla.

Josef Mužík

Ať už leží pod zemí cokoliv, kromě nálezu archivu se doposud nic dalšího nenašlo. Nepodařilo se to ani komunistické StB, ani nejslavnějším hledačům pokladu, Helmutu Gaenselovi a Josefu Mužíkovi. Tajemství Štěchovického pokladu tak stále čeká na své odhalení.  

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 09. 2014 | 00:00

Zavří­t reklamu