Když si dvojčata vezmou dvojčata, jaké budou jejich děti?

Když si dvojčata vezmou dvojčata, jaké budou jejich děti? | zdroj: livescience.com


Co se stane, když si dvě identická dvojčata vezmou dvě jiná identická dvojčata

TÉMATA: dvojčata | dědičnost | genetika

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 09. 2018 | 09:30

Brittany a Briana Deaneovy si vzaly Joshe a Jeremyho Salyersovy. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby oba páry nebyly jednovaječná dvojčata. Když se podíváte na jejich svatební fotografii, máte pocit, že se díváte na dvě kopie té samé fotky. Oba páry se vzaly současně a dokonce se stejně oblékly, což celý dojem jen umocnilo. Otázka je ale jiná – co to vlastně způsobí s genetickou výbavou jejich potomků?

Budou jejich potomci geneticky identičtí, tedy budou mít oba páry geneticky stejné děti? „Teoreticky lze očekávat, že jejich potomci budou geneticky identičtí, stejně jako jsou identická jednovaječná dvojčata,“ říká profesorka genetiky Laura Almasyová z univerzity v Pennsylvánii. Děti mají polovinu genů od matky a polovinu od otce. Je to jakoby vybíraly kuličky z mísy. V případě potomků identických dvojčat budou sice každý vybírat ze samostatné mísy, ale ty mísy budou zcela identické.

Přesto budou v jejich DNA rozdíly, protože rozdíly jsou i v genech jednovaječných dvojčat. Tyto rozdíly se pak projeví i v tom, jak moc si budou děti obou párů podobné. „Prostředí ovlivňuje to, jaké geny od svých rodičů potomek zdědí. Například když jedna matka kouří a druhá ne, oba potomci sice od ní zdědí stejný gen, ale bude je ovlivňovat jinak," dodává Almasyová. Dopředu nelze do detailu predikovat, jak budou jejich potomci vypadat a na kolik si budou podobní. Ale samozřejmě lze očekávat, že shod a podobností bude celá řada.

Není to poprvé, co se spolu seznámili a následně měli svatbu dva páry jednovaječných dvojčat. Krissie a Kassie Bevierovy si vzaly Zacka a Nicka Lewanovy. Ti měli svatbu loni a zatím nemají žádné potomky, na kterých by se daly předpoklady lékařů ověřit.

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 09. 2018 | 09:30

Zavří­t reklamu