Americký prezident Lyndon Johnson a jeho suita uvízli ve výtahu

Americký prezident Lyndon Johnson a jeho suita uvízli ve výtahu | zdroj: atlasobscura.com


Co se stane, když prezident a ministr obrany uvíznou ve výtahu?

TÉMATA: prezidenti | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 02. 2018 | 12:45

Bezpečnostní opatření kolem amerických prezidentů jsou tradičně na vysoké úrovni. Někdy ovšem selže technika a pak dojde k situaci, kterou nikdo nečekal. Nejvyšší představitelé státu uvíznou ve výtahu.

Bylo to perných dvanáct minut 29. února roku 1969. Dlouhá řada policejních motorek a černých prezidentských limuzín dorazila do podzemního parkoviště Pentagonu. Z limuzíny vystoupil prezident Lyndon Johnson a ministr obrany Robert McNamara. Dole se setkali se skupinou vysokých představitelů ministerstva obrany a Pentagonu. Z parkoviště vedl do vyšších pater budovy jediný výtah. McNamara zmáčkl knoflík, aby ho přivolal.

McNamara a prezident Lyndon nastoupili do výtahu společně s dalšími muži. Výtah se rozjel do druhého patra, kam dorazil se zakymácením. Dveře zůstaly zavřené a nedaly se otevřít. „Není tady nějaký záchranný knoflík,“ zeptal se McNamara vojenského seržanta z doprovodu.

Ve výtahu uvízlo celkem 13 lidí. Všichni mlčeli, ve vzduchu se vznášelo podivné ticho. Proč teď a proč tady, honilo se hlavou mnohým. Jakoby se mělo něco zlého stát. Z hlediska bezpečnosti se dostali do tragické situace. Prezident a ministr obrany uvízli bez možnosti kamkoliv utéct ve velmi malém prostoru. Stačilo, aby někdo do výtahu pustil plyn a paralyzoval by chod armády i státu. Nebylo jak se bránit proti případnému útoku. Nebo výtah mohl jednoduše spadnout zpět do suterénu.

Agenti tajné služby už mezitím radiem informovali personál v budově, aby okamžitě otevřel všechny dveře na všech patrech výtahové šachty. Muselo se zjistit, jestli v šachtě není nějaký útočník nebo výbušnina. Bylo slyšet, jak po schodech běží lidé. „Uvízli tam, uvízli tam!“

Jako první se podařilo dostat z výtahu prezidentův zápisník, když se podařilo vytvořit ve dveřích malou škvírku. Po dlouhých 12 minutách se konečně podařilo zvenčí násilím otevřít dveře a všichni lidé včetně prezidenta se dostali z výtahu ven.

Dál už prezidentův program v Pentagonu probíhal podle plánu. Tato situace se ale stala jakýmsi mementem, že sebedokonalejší bezpečnostní opatření mohou selhat tváří v tvář tak banální věci, jako je porouchaný výtah. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 02. 2018 | 12:45

Zavří­t reklamu