válkaČeskoslovenskoobjevy

Co se stalo s tvůrci obřích hlav na Velikonočním ostrově? Nová teorie nabízí jiný pohled

Co se stalo s tvůrci obřích hlav na Velikonočním ostrově? Nová teorie nabízí jiný pohled
Zdroj: messagetoeagle.com

Moai, obří sochy hlav na Velikonočním ostrově, jsou jednou z největších záhad lidstva. Nejde jen o to, jak byly postaveny, ale také kdo je postavil. Kam zmizeli jejich tvůrci a kdo to vlastně byl? Otázky, na které se vědci znovu snaží odpovědět.

Tomáš Chalupa 15. září 2018

Mělo se za to, že civilizaci Rapa Nui zničily vnitřní rozbroje a vyčerpání zdrojů na ostrově. Ti poslední se sebrali a odpluli neznámo kam. Nejnovější poznatky ukazují, že společnost Rapa Nui byla velmi kooperativní. Muselo to být něco jiného, nějaký faktor z vnějšku, který stál za odchodem lidí z ostrova.

„Společnost Rapa Nui měla své vůdce, kněze, společenství pracovníků, kteří rybařili, farmařili a tvořili sochy moai. Dostali se na určitou úroveň sociálněpolitického systému, který byl potřeba k tomu, aby vytvořili téměř stovku těchto podivuhodných soch,“ říká Dale Simpson z univerzity v Queenslandu. Simpson je spoluautorem nové studie o Rapa Nui a člen výzkumného týmu, který znovu prohledal celý ostrov. Při výzkumech bylo nalezeno na 1600 kusů kamenných nástrojů zvaných toki. Vědci provedli analýzu vzorků odebraných z těchto nástrojů a doslova jim to podle Simpsona otevřelo oči.

„Většina toki pocházela z kamenolomu. Jakmile lidé našli materiál, který se jim líbil, zůstali u jeho zdroje. Kdokoliv chtěl pracovat s tímto kamenem, musel spolupracovat. Proto byli Rapa Nui tak úspěšní, pracovali všichni dohromady,“ uvádí Simpson.

Kooperace byla jediný způsob fungování společností na malých ostrovech. Bylo to něco jako pobyt na cizí planetě. Jiné zdroje, než ty, co byly na místě, zkrátka neměly k dispozici, takže se společnost musela semknout a být dobře organizovaná při jejich získávání a zpracovávání. Proč ale tedy lid Rapa Nui zmizel?

Podle Simpsona se znovu vrací do hry teorie, že za zkázou Rapa Nui stál příchod Evropanů. Jejich nemoci a také systém otroctví zničil tuto podivuhodnou společnost. Možná proto byly nalezeny všechny toki jen na jednom místě. Byli to možná otroci, kteří byli nuceni těžit kámen pro své pány. Ovšem ani tato nová teorie nedává odpověď na otázku, kam lid Rapa Nui zmizel. Kam odpluli a odpluli vůbec? Odpověď bohužel zatím stále neznáme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu