válkaČeskoslovenskoobjevy

Co se nám Da Vinci pokoušel říct Poslední večeří? Historici přišli na vcelku banální vysvětlení

Co se nám Da Vinci pokoušel říct Poslední večeří? Historici přišli na vcelku banální vysvětlení
Zdroj: dailymail.co.uk

Co skrývá Poslední večeře Leonarda Da Vinciho? Možná něco daleko prostšího, než co v ní badatelé už léta hledají.

Simona Knotkova 30. března 2018

Díla renesančního umělce jsou předmětem vytrvalého zkoumání. I když v sobě možná skrývají tajné vzkazy, na které dnes už nepřijdeme, jeden byl celou dobu celkem zjevný. Experti si ho ale stačili všimnout až teď. Na rozdíl od většiny starších maleb s tématem poslední Ježíšovy večeře Da Vinciho postavy nemají kolem hlavy svatozář. Leonardo se nám tak nejspíše snažil říct, že podle jeho názoru nebyla žádná z vyobrazených postav svatou, ale byli to všichni běžní smrtelníci Ježíše nevyjímaje.

„Věřím, že Leonardo kolem nich nenamaloval svatozáře, protože si myslel, že to byli běžní lidé. To je skutečně tajemství Leonarda. Žádný mimozemský a ani nadpřirozený záměr nestojí za Poslední večeří. Snažil se nám zkrátka říct, že třináct mužů byli jednoduše lidmi. A takový závěr je nakonec ještě mocnější,“ říká Mario Taddei, který studiem Da Vinciho slavné fresky strávil patnáct let.

Tajemství Poslední večeře rozvířil v posledních letech především román Dana Browna Šifra mistra Leonarda, jenž se dočkal i své filmové adaptace. Spisovatel se v něm zabývá teorií, že byl Ježíš ženatý a jeho potomci stále žijí mezi námi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu