válkaČeskoslovenskoobjevy

Co se dělo v posledních hodinách Hitlerova bunkru? Pravdu odhalil jeho bodyguard

Co se dělo v posledních hodinách Hitlerova bunkru? Pravdu odhalil jeho bodyguard
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 14 fotek+ 15 fotek

Rochus Misch (1917-2013) byl původně velitelem německé tankové divize. Krátce po napadení Polska v roce 1939 byl zraněn a post vojáka vyměnil za post člena ochranky Adolfa Hitlera. Byl to právě také on, kdo jako jeden z posledních opustil Vůdcův bunkr v Berlíně. Své vzpomínky shrnul v knize Der letzte Zeuge (v češtině pod názvem Byl jsem osobním strážcem Adolfa Hitlera).

Simona Knotkova 2. května 2018

Viděl mrtvé tělo Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Byl svědkem otrávení šesti dětí ministra propagandy Josepha Goebbelse. Berlínský bunkr opustil jen krátce předtím, než do něj vstoupila Rudá armáda. Vyprávění Rochuse Mische, posledního přeživšího obyvatele Vůdcova krytu, nám nabízí bezprostřední pohled do místa, kde symbolicky končila Třetí říše.

Bývalý bodyguard redaktorovi svých pamětí Martinu Maceovi dopodrobna popsal události, které předcházely Hitlerově sebevraždě 30. dubna 1945. Misch tehdy zrovna obsluhoval telefonní ústřednu, když obdržel zprávu od generála Wilhelma Keitela. Polní maršál svému nadřízenému oznamoval, že vojákům se nepodařilo zlomit sovětské obklíčení a konec války je nevyhnutelný. Krátce poté byl Misch svědkem tiché rozpravy Hitlera s osobním tajemníkem Martinem Bormannem a dalšími. Po ní se Hitler a jeho čerstvá manželka Eva Braunová odebrali do pracovny.

Rochus Misch se mezi Hitlerovy osobní strážce dostal ve svých 22 letech

Rochus Misch se mezi Hitlerovy osobní strážce dostal ve svých 22 letech

Pobočník Otto Günsche za nimi zavřel dveře a Mischovi oznámil, že si Vůdce nepřeje být vyrušován. Ještě předtím byly Günscheovi uděleny pokyny. Podle posledních slov Hitlera byli všichni vojáci propuštěni ze své služby. Říšský diktátor si také přál, aby jeho mrtvé tělo bylo spáleno, a uniklo tak možnému zneužití, podobně jako se to přihodilo Mussolinimu.

Když se po nějaké době dveře od pracovny znovu otevřely, Misch nahlédl dovnitř. „Můj první pohled padl na Evu,“ vzpomínal. „Seděla s nataženýma nohama a hlavu měla nakloněnou k Hitlerovi. Pod pohovkou ležely její boty. Vedle ní… mrtvý Hitler. Oči měl otevřené dokořán, jeho hlava mírně padala dopředu.“

Misch v bunkru pobýval až do 2. května. Krátce po svém útěku byl zajat sovětskou armádou a dalších devět let strávil v táboře nucených prací. Právě díky jeho vyprávění byly natočeny scény filmu Pád Třetí říše, popisující poslední dny v berlínském úkrytu. Osobní Hitlerův strážce byl ale cenným zdrojem informací, i co se týkalo dalších oblastí Vůdcova života.

Na stráži u Vlčího doupěte. Hitler odsud velel v letech 1941 až 1944

Na stráži u Vlčího doupěte. Hitler odsud velel v letech 1941 až 1944

Maceovi například vypověděl o začátcích soužití Evy Braunové a Hitlera. Eva byla osazenstvu letního sídla v Berghofu prý původně představena jako hospodyně. Mezi Hitlerovou ložnicí a její ložnicí přitom vedly dveře, které jim dávaly možnost k tajným schůzkám. Misch dle své výpovědi Evu jednou nachytal v tenké noční košilce, jak čeká na Hitlera. Eva na něj tehdy udělala gesto, ať o svém objevu mlčí. Misch si byl jistý, že ho za to čeká minimálně vyhazov. Braunová o tom ale překvapivě Hitlerovi neřekla.

Misch mimo jiné také potvrdil, že odchod Rudolfa Hesse do Velké Británie, kde chtěl s Jiřím VI. domlouvat mír, se skutečně stal bez vědomí dalších vysokých představitelů a Hitler to nesl nelibě. Zajímavostí je, že až do své smrti v 96 letech se Rochus Misch k Hitlerovi stále hrdě hlásil a mluvil o něm jako o skvělém šéfovi.

„K SS jsem se přidal z protikomunistických důvodů. Chtěl jsem bránit Evropu. Upsal jsem se válce proti bolševismu, ne kvůli Hitlerovi. Vůbec to ale nebyl žádný surovec. Žil jsem po jeho boku pět let, byl jsem s ním ve dne v noci. Nebylo to monstrum. Nebyl to ani superman.“

V naší galerii nahlédněte do jeho osobní sbírky fotografií.

Další články

Zavří­t reklamu