válkaČeskoslovenskoobjevy

Co s vraky velkých tankerů? Přeměnit na rušná nákupní centra, navrhují architekti

Co s vraky velkých tankerů? Přeměnit na rušná nákupní centra, navrhují architekti
Zdroj: wonderfulengineering.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Desetitisíce tankerů všech možných velikostí brázdí světové oceány. Na ropě je závislé celé lidstvo a poptávka po tankerech je stále velká. Ale stejně tak se v lodních vrakovištích hromadí tankery, které byly vyřazeny z provozu. Čekají na likvidaci a prodej do šrotu. Skupina architektů navrhuje pro tyto lodě důstojnější a zajímavější využití.

Tomáš Chalupa 12. června 2015

Holandští architekti a designéři Chriss Collaris, Ruben Esser, Sander Bakker a Patrick van der Gronde představili koncept komunitních lodí s názvem Black Gold, tedy Černé zlato, což je jiný název pro ropu. Jejich nápad je velmi jednoduchý. Útroby lodě přeměnit na rušná nákupní centra, kavárny, komunity, zkrátka udělat z nich místo, kde se lidé mohou setkávat. Stačí udělat do trupu lodě díry a přivést do nich inženýrské sítě. Uvnitř lodí pak po nezbytných úpravách může vzniknout prakticky cokoliv – hudební kluby, bary, nákupní pasáže nebo sportoviště. Místo palub mohou být uvnitř lodě podlaží. Lodě budou kotvit na pobřeží, takže se mohou stát součástí komplexu restaurací a plážových barů pro turisty.

Proč vlastně takový zájem o tankery? Poměrně málo se mluví o tom, jak gigantické lodě končí. Jejich sešrotováním se zabývají chudé rozvojové země v Africe a na Arabském poloostrově. I když se lodě rozřežou na pláty a prodají do šrotu, zisk je minimální. Navíc riziko pro dělníky, kteří práce na lodi provádějí, je veliké. Pracují s ropou a dalšími toxickými chemikáliemi a vystavují své zdraví ohrožení. Podle Collarise je tu ještě jeden, makroekonomický důvod: „Tankery v budoucnosti nahradí ropovody. Už teď se buduje mnoho nových a je jasné, že budoucnost patří ropovodům a nikoliv obřím tankerům. Svět bude muset začít řešit, co s těmito loděmi udělá, až je nebude potřebovat.“ Pokud má pravdu, jeho koncept se bude hodit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu