válkaČeskoslovenskoobjevy

Uruguay řeší, co počít s obří svastikou vytaženou z potopené bitevní lodi

Uruguay řeší, co počít s obří svastikou vytaženou z potopené bitevní lodi
Zdroj: thevintagenews.com

Uruguayská vláda řeší poměrně kuriózní problém. Je vlastníkem svastiky, kterou potápěči vytáhli z potopené nacistické bitevní lodi Graf Spee. Co s ní? Prodat, zakopat nebo vystavit?

Tomáš Chalupa 1. února 2016

V roce 2006 vylovil britský potápěčský tým ze zádi bitevní lodě Graf Spee 2,75 metrů dlouhou německou orlici držící v pařátech svastiku. Byl to symbol osobně navržený Hitlerem pro jeho kapesní bitevní loď, jak se Graf Spee oficiálně nazýval. Němcům mezinárodní smlouvy zakazovaly stavět velká válečná plavidla, a tak to před válkou řešili tím, že stavěli lodě o menším výtlaku, ovšem se silným pancéřováním i klasickými velkými děly. Takový byl právě Graf Spee.

Ten byl ovšem poškozen třemi britskými křižníky v bitvě u La Plata a nakonec ho vlastní posádka potopila v uruguayském přístavu Montevideo. Britové tehdy dokázali falešnou radiovou komunikací zmást kapitána lodi Hanse Langsdorffa, že se k Montevideu blíží silné britské svazy. Ve skutečnosti byly v okolí jen ony tři křížníky, se kterými se Graf Spee už utkal a byl schopen s nimi vést vyrovnanou bitvu. Ošálený Langsdroff však místo toho nařídil loď potopit a krátce na to se zastřelil.

Uruguayská vláda má práva jen na polovinu lodi. Druhá patří místnímu obchodníkovi a podnikateli Alfredu Etchegarayovi. Ten zaplatil polovinu výdajů na postupné vytažení částí lodi a jejich prodej do sběru. Nyní by byl velmi rád, kdyby se vzácný nacistický znak zhodnotil. Očekává za něj 15 milionů dolarů. Jediný další znak tohoto druhu leží na dně Atlantiku s potopenou německou bitevní lodí Bismarck. Kupci by se podle něj jistě našli. A pokud by se znak nemohl prodat, bylo by jej dobré zapůjčit za úplatu do některých světových muzeí. Ovšem uruguayská vláda o něčem podobném zatím nechce ani slyšet. Je pro ni příliš ožehavé zpeněžovat nebo vystavovat nacistické symboly. Zatím je tedy svastika uložena v depozitu uruguayského námořnictva, kde čeká, jak se vláda a Etchegaray nakonec dohodnou.

Další články

Zavří­t reklamu