válkaČeskoslovenskoobjevy

Co přesně se odehraje, až naše Slunce zemře?

Co přesně se odehraje, až naše Slunce zemře?
Zdroj: messagetoeagle.com

Mezinárodní tým astronomů v čele s profesorem Albertem Zjistrou se shodl na tom, že naše Slunce zanikne přibližně za 10 miliard let. Jak přesně bude tento zánik vypadat a co se vlastně se Sluncem stane?

Tomáš Chalupa 12. června 2018

Na první pohled je odpověď jasná. Stane se z něj zářící prstenec obklopený velkým množstvím plynu a prachu. Vznikne cosi jako obří plynná schránka, která bude velká téměř jako polovina Slunce. Uvnitř bude poměrně malé jádro, kterému bude lidově řečeno docházet palivo. Už v něm nebude dostatek energie a plynů a začne pozvolna chladnout. Ze Slunce se stane takzvaná planetární mlhovina.

Planetární mlhovina se skládá z přibližně kulové zářící obálky plynů. Tento pojem nemá žádnou souvislost s planetami: název pochází z domnělé podobnosti se vzhledem obřích planet. Mlhovina nebude existovat dlouho, trvá totiž jen několik tisíc let. V naší galaxii známe v současnosti asi 1 500 těchto objektů.

Planetární mlhoviny jsou důležitými astronomickými objekty, poněvadž hrají klíčovou roli v chemickém vývoji galaxie, vracejí materiál do mezihvězdného prostoru a obohacují jej tak o těžké prvky, produkty jaderné syntézy. V jiných galaxiích jsou planetární mlhoviny jedinými pozorovatelnými objekty poskytujícími informace o chemickém složení.

Planetární mlhovinou se stane přibližně 90 procent hvězd. Vědci si ale nebyli jistí, zda se naše Slunce také stane touto mlhovinou. Proto vytvořili speciální počítačový model, na kterém celý zánik Slunce nasimulovali. A ano, i naše Slunce bude patřit k oněm 90 procentům dalších hvězd.

Slunce se řadí mezi méně hmotné hvězdy a v uplynulých 25 letech se značná část astronomů domnívala, že tyto méně hmotné hvězdy nejsou schopny vytvořit planetární mlhovinu. Projekce týmu profesora Zjistry ale prokázala, že na vznik planetární mlhoviny je potřeba mnohem méně hmoty, než se původně myslelo. „Je to skvělý výsledek. Konečně přesně víme, co se s naším Sluncem stane, až zemře,“ říká Zjistra. Model ale především pomůže ke zlepšení odhadování stáří hvězd.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu