válkaČeskoslovenskoobjevy

Co po nás zbude, až vymřeme? Nebude toho moc

video url not supported.

Pokud by lidstvo vymřelo, do dvou dnů by se zatopily všechny štoly metra ve světových metropolích. Po měsíci by se začala odpařovat chladící kapalina z jaderných elektráren. Nakonec by jediným důkazem naší existence byly masivní kamenné stavby, jako jsou pyramidy, Velká čínská zeď nebo monument v Mount Rushmore.

Tomáš Chalupa 14. srpna 2017

Otázku, jak by Země vypadala, pokud by skončilo lidstvo, si položili tvůrci dokumentu ze stanice National Geographics. První měsíc jsme již popsali, ale co by se dělo dál? Po zhruba roce by z nebe začaly postupně padat naše družice. Za pětadvacet let by vegetace pohltila drtivou většinu budov, některé by skončily zahrabány v písku. Po třech stech letech by se začaly rozpadat železné a ocelové struktury kvůli korozi. Za 10 000 let od vyhynutí lidstva by tu stály jen pyramidy, Velká čínská zeď a další spektakulární kamenné stavby, v drtivé většině postavené v dávné historii.

A teď další otázka, opravdu se to může stát? Vědci tvrdí, že pokud se Země vyhne všem katastrofám, jako je náraz meteoritu nebo nukleární válka, pak stejně lidstvo má na téhle planetě budoucnost zhruba v rozsahu pěti set milionů let. Zdá se to sice jako velmi dlouhá doba, ale lidem za pět set milionů let se to tak zdát jistě nebude. Z této nejisté situace zřejmě budou hledat východisko v kolonizovaní jiných planet a expanzi do vesmíru. Ta se ovšem dá očekávat mnohem dříve než za miliony let. Vývoj lidské společnosti je však v posledních desetiletích tak překotný, že odhadovat budoucnost za miliony let je naprostý nesmysl. My musíme zatím pracovat na tom, abychom se tu v brzké době nevyvraždili navzájem.

Další články

Zavří­t reklamu