Oční test může pomoci například lidem s nevyjasněnou sexuální orientací.

Oční test může pomoci například lidem s nevyjasněnou sexuální orientací. | zdroj: Profimedia.cz


Co o vás prozradí oči? Třeba vaši sexuální orientaci!

TÉMATA: věda | výzkum | sex | sexuální orientace

user-avatar

Simona Knotková

27. 04. 2016 | 16:00

Z očí se dá vyčíst skutečně mnoho. Podle výzkumníků z newyorské Cornellovy univerzity třeba i to, jaké jste sexuální orientace.

Badatelé dali dohromady 165 mužů a 160 žen, mezi nimiž byli heterosexuálové, homosexuálové a bisexuálové. Postupně jim pouštěli erotická videa s ženami, erotická videa s muži a nakonec snímky přírody. Podle jejich zornic poté sledovali, jak na jednotlivé podněty reagují. Zatímco heterosexuálním mužům se vzrušením rozšiřovaly zornice u videí se ženami, homosexuálové reagovali takto na muže. K zajímavému výsledku univerzita ale dospěla u žen. U lesbiček byl výsledek stejný jako u heterosexuálních mužů. Heterosexuálním ženám se zornice ale rozšiřovaly při pohledu na muže i ženy. Znamená to snad, že všechny ženy jsou bisexuální? Podle zkoumajícího psychologa Ritche Savin-Williamse ne.

Jejich subjektivní vzrušení se jenom prý neshoduje se vzrušením těla. Zapříčiněno to může být například vrozeným strachem ze znásilnění, který způsobuje, že tělo se připravuje na akt pohlavního styku při sebemenším sexuálním podnětu, nehledě na to, jak moc to ženu skutečně vzrušuje.

Výsledky vědci porovnávali i s předešlými výzkumy sexuální orientace. Ty probíhaly podobně, jen se míra vzrušení zjišťovala měřením přímo na genitáliích. Podobná měření ale nebyla vždy přesná, protože spousta lidí své vzrušení dokázala potlačit. Testy s přístroji na pohlavních orgánech navíc nebyly všem příjemné a v následných rozhovorech o vzrušení zkoumaní jedinci nebývali upřímní a své skutečné pocity mnohdy tajili. Zkoumání sexuální orientace na podkladě očních zornic je pro respondenty jednoznačně přívětivější metodou.

user-avatar

Simona Knotková

27. 04. 2016 | 16:00

Zavří­t reklamu