válkaČeskoslovenskoobjevy

Co dělal Kennedyho vrah v Mexiku krátce před útokem, odhaluje nová teorie

Co dělal Kennedyho vrah v Mexiku krátce před útokem, odhaluje nová teorie
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Vražda prezidenta Johna Kennedyho patří k absolutnímu vrcholu, co se týče konspirací. Pravděpodobně žádná historická událost jich na sebe nenabalila tolik, jako právě tento spektakulární kriminální čin, který dodnes není uspokojivě objasněn. Je známo, že hlavní roli sehrál Lee Harvey Oswald. I kolem jeho osoby je mnoho konspiračních teorií.

Tomáš Chalupa 5. června 2021

Jedna z nich říká, že se Oswald vypravil měsíc před vraždou Kennedyho do Mexika. Měl se zde setkat se členy komunistické strany, kteří jej měli instruovat jak provést útok a vybavit ho potřebnými dokumenty. Z této teorie by vyplývalo, že Osvald nebyl osamělý střelec, ale že za nitky tahaly zahraniční mocnosti. Profesor a autor knih Gonzalo Soltero se na tuto část konspirace odehrávající se v Mexiku zaměřil a zjistil, že všechno bylo jinak.

„Víme jistě, že asi měsíc před vraždou Kennedyho si Oswald koupil lístek na autobus a odjel z Texasu do Mexiko City. Přijel v pátek ráno 27. září 1963 a odjel ve středu 2. října,“ říká Soltero s tím, že o pohybu Oswalda věděly jak mexické, tak americké tajné služby. Otázka je, co vlastně v Mexiku dělal.

Thumbnail # Jako stroj času: Kennedy s manželkou se projížděli po Londýně v limuzíně
Mohlo by Vás zajímat:

Jako stroj času: Kennedy s manželkou se projížděli po Londýně v limuzíně

Oswald navštívil v Mexiku kubánskou a sovětskou ambasádu, aby zde získal víza pro cestu do těchto zemí. Američané byli odrazováni od cest do těchto zemí, získat víza v Americe nebylo lehké a budilo to podezření, proto se pro ně Oswald, přesvědčením komunista a obdivovatel Fidela Castra, vypravil do Mexika.

Podle CIA byl Oswald zoufalý a strašně chtěl opustit Spojené státy. Na sovětské ambasádě údajně dokonce napřed mával pistolí, aby se pak rozbrečel a odešel. Co dělal další tři dny, než odjel, je nejasné. Měl se setkat s mužem jménem Óscar Contreras Lartiguereportérem listu El Sol de Tampico, napojeným na mexické tajné tajné služby.

V roce 1967 vyslýchala Contrerase CIA, aby zjistila, co Oswald v Mexiku dělal, ale od novináře se nedozvěděla nic zajímavého. O nějakém plánu na zabití prezidenta prý Oswald nemluvil. Prý jen opakoval, že by rád odjel na Kubu. Stejnou informaci pak zopakoval ještě několikrát různým novinám.

Thumbnail # Otec slavného herce Woodyho Harrelsona pracoval jako nájemný vrah. Tvrdil, že zabil Kennedyho
Mohlo by Vás zajímat:

Otec slavného herce Woodyho Harrelsona pracoval jako nájemný vrah. Tvrdil, že zabil Kennedyho

Podle Soltera ale Contreras, který zemřel v roce 2016, nemluvil pravdu. Ze všech možných dokumentů zjistil, že Contreras byl v době, kdy měl dělat rozhovor s Oswaldem, 300 mil daleko v Tampicu, kde se účastnil svatební hostiny a plavby na jachtě. Oswald Contrerase vůbec nepotkal, jedině, že by cestoval do Tampica, což je krajně nepravděpodobné. Navíc Contreras vždy tvrdil, že s Oswaldem mluvil v Mexiko City. „Byl to zoufalec bloudící městem, nezvládl by zorganizovat tak dlouhou cestu,“ říká Soltero k možnosti, že by Oswald jel do Tampica.

Podle Soltera neexistovalo žádné spiknutí komunistických tajných služeb, stejně tak vrah nebyl instruován žádnými agenty Sovětského svazu nebo Kuby. „V Mexiku se nic podstatného k případu JFK nedá najít,“ je si jistý Soltero. Mexická, potažmo komunistická stopa je ale jen jednou z mnoha, které figurují ve vraždě prezidenta Kennedyho. Nejčastěji se mluví o spiknutí mafie a CIA, která stála za celou akcí. Střelců mohlo být více, a Oswald byl jen nastrčená figurka. To jsou otázky, které stále zůstávají nevyřešeny.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu