válkaČeskoslovenskoobjevy

Co by se stalo, kdyby nacisti neprohráli? Alternativní budoucnost popisuje zapomenutá kniha

Co by se stalo, kdyby nacisti neprohráli? Alternativní budoucnost popisuje zapomenutá kniha
Zdroj: atlasobscura.com

Swastika Night (česky Noc svastiky) je román britské spisovatelky Katharine Burdekin. Jeho dystopický děj se odehrává 700 let po vítězství nacistů a čtenáři předkládá alternativní podobu budoucnosti. A jak už můžete tušit, není to nijak veselé čtení.

Simona Knotkova 20. dubna 2018

„Je sedmé století hitleriánské éry. Nacistická říše se roztahuje po celé Evropě a Africe, japonské císařství zabírá Asii a Ameriku. Civilizace už staletí skomírá. Náboženství se stalo uctíváním boha hromu,“ tak zní slova uvádějící do děje románu Katharine Burdekin. Respektive Murraye Constantina. Spisovatelka měla velmi dobré důvody k tomu, aby kontroverzní dílo vydala pod mužským pseudonymem. Psal se rok 1937, hrozba nacismu ve světě sílila a Burdekin se bála, že publikováním knihy ohrozí bezpečnost své rodiny.

Žena narozená roku 1896 ve Spondonu chtěla stejně jako její bratři studovat na Oxfordu. Ženské vzdělání bylo v té době ale stále společenským tabu, a tak rodiče její žádosti nevyhověli. Následoval tedy plán B. Angličanka se provdala za olympijského veslaře, počala s ním dvě dcery, imigrovala do Austrálie, kde započala spisovatelskou kariéru, s mužem se rozvedla, a zase se vrátila do rodné země.

30. léta pro ni byla po tvůrčí stránce nejplodnější. Burdekin napsala celkem třináct románů, z nichž šest bylo vydáno. Nezajímala ji klasická „ženská témata“, více ji lákala dystopická fikce, cestování časem či genderové role. Všechny tyto zájmy promítla do románu Swastika Night, který vizionářsky publikovala těsně před začátkem 2. světové války.

Obálka románu Swastika Night

Obálka románu Swastika Night

V příběhu se setkáváme s alternativním světem po vítězství nacistů. Společnost vedou přímí potomci mužů vybraných Hitlerem, takzvaní rytíři, pod nimi jsou běžní nacisté a ještě pod nimi hitleriáni narození v zahraničí. Ženy v novém světe slouží pouze k rození dětí. Žijí v oddělených oblastech a jsou zcela podřízené mužům, kteří je berou jenom jako mluvící zvířata. Nikdo už neví, že svět býval dřív jiný, protože veškeré historické prameny byly zničeny. Sám Hitler je považován za urostlého Boha s modrýma očima a blonďatou kšticí. Lidé se k němu chodí modlit do kostela ve tvaru svastiky. Do nacistické kolébky přijíždí hlavní hrdina Alfred, muž z Anglie, který není zaslepený nacistickou vírou a nevěří, že bůh Hitler, údajný potomek Thóra, někdy existoval. V tomto postoji ho jenom utvrdí rytíř Friedrich von Hess, který zná pravdu o světe před nadvládou nacistů…

V roce 1940 byla kniha zařazena mezi silně levicově orientované knihy. Její odkaz následovala i další významná díla, konkrétně například 1984 George Orwella, Muž z Vysokého zámku Philipa K. Dicka nebo Příběh služebnice Margaret Atwood.

Zajímavostí je, že identita skutečného autora byla odhalena teprve v 80. letech, kdy byla kniha podruhé vydána. V dnešní době, kdy opět sílí rasistické ideologie a do čela se dostávají vůdci nemálo podobní diktátorům, pro nás má Swastika Night znovu aktuální varování…

Další články

Zavří­t reklamu