válkaČeskoslovenskoobjevy

Čluny po Volze táhli lidé ze břehu, byla to úmorná práce

Čluny po Volze táhli lidé ze břehu, byla to úmorná práce
Zdroj: amusingplanet.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Před érou parníků se čluny po Volze pohybovaly s pomocí lidské síly. A to nikoliv vesel, ale tažných popruhů, které tahali lidé na břehu. Šlo o místní vesničany, často ženy, kteří táhli lodě celé dny.

Tomáš Chalupa 22. února 2020

Zvyk táhnout lodě lidmi byl rozšířený v carském Rusku. Na tažení lodí byli nahnáni nevolníci, místní zemědělci, nebo prostě kdokoliv, kdo se zrovna nacházel kolem řeky. Nebylo to ale tak, že šlo o nucenou práci, protože za ni lidé dostávali zaplaceno, a pro mnohé z nich to byl jeden z hlavních zdrojů obživy. Kolem Volhy tak vznikla početná komunita lidí, kteří tyto lodě táhli vždy, když proplouvaly kolem.

Šlo ale o těžkou práci, nevolníci-burlaci měli uloženo pracovat podél řeky 18 hodin denně, což bylo opravdu na hranici lidských sil. Byli navíc mizerně placeni, ale i tak tuto práci brali, protože jinak se k penězům moc neměli jak dostat. Dostali zaplaceno až na konci celé sezóny, takže většinu roku žili na dluh a ten pak z vydělaných peněz splatili, takže vlastně začínali nanovo. Rozhodně to nebyla práce, na které by mohli nějak zbohatnout, ale jak už bylo řečeno, nic jiného na výběr neměli. Potřeba lidských tahounů skončila až v 19. století s příchodem parního pohonu.

Jedním z nejznámějších umělců, kteří se věnovali znázorňování života na Volze, byl malíř Ilja Repin, jeden z představitelů realistického směru. Jedním z jeho nejslavnějších děl se stal obraz s názvem Burlaci na Volze. Repin je viděl při práci, když pobýval v Petrohradě, a byl touto náročnou a vyčerpávající prací tak fascinován, že se k Volze opakovaně vracel, aby zde vytvořil několik obrazů s touto tématikou. Komunisté jej používali jako ukázku kapitalismu, který lidi nutí k otrocké práci, přestože šlo v reálu podstatě o feudální carský systém, a nikoliv kapitalistický.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu