válkaČeskoslovenskoobjevy

Clint Eastwood málem zemřel už ve dvaceti, když se v letadle zřítil do moře

+ 3 fotky+ 4 fotky

„Pomyslel jsem si, že asi zemřu. Ale pak jsem si řekl, jiní lidé před tebou to zvládli. Soustředil jsem zrak na světla na pobřeží a pokračoval,“ popisoval dramatické chvíle svého života dnes již devadesátiletý herec, režisér a producent Clint Eastwood.

blondie 31. května 2020

Bylo mu 21 let, když byl povolán do armády. Tou dobou byla válka v Koreji v plném proudu a tisíce jeho generačních vrstevníků v ní umíraly. Když se během základního výcviku ve Fort Ord v Kalifornii doslechl, že na základně hledají instruktora plavání, okamžitě se přihlásil. Místo na bojišti tak trávil vojenskou službu u bazénu a učil vojáky plavat. Nemusel nosit uniformu ani bydlet v kasárnách. Dokonce si přivydělával brigádami v balírně cukru a jako vyhazovač v důstojnickém klubu.

Clint Eastwood u armády sloužil jako plavčík.

Clint Eastwood u armády sloužil jako plavčík.

Na podzim roku 1951 si vzal volno a odletěl na víkend za rodiči do Seattlu. „Jako voják jste mohl letět zdarma,“ řekl herec. Když chtěl letět nazpátek, jediné letadlo, které bylo v té chvíli k dispozici, byl Dougals AD-1, torpédový bombardér z druhé světové války. Vešli se do něj jen dva lidé – on a pilot, přičemž Eastwood údajně seděl v nákladovém prostoru.

„Všechno šlo špatně,“ líčil svůj osudový let herec. „Rádiopřijímače přestaly fungovat, došel kyslík a nakonec došlo i palivo. Řítili jsme se do oceánu.“

Clint Eastwood byl velmi dobrý plavec.

Clint Eastwood byl velmi dobrý plavec.

První pocity, které slavný herec během poruchy letadla zažíval, byl naprostý strach a hrůza. „Já tenkrát o létání vůbec nic nevěděl, byl jsem jen pasažér,“ vysvětlil. Pak si ale vzpomněl na ty, kteří se v podobné situaci před ním ocitli a zachránili se. Začal tedy bojovat o život.

Oba se s pilotem okamžitě vyprostili z potápějícího vraku a plavali rychle pryč. Voda na začátku listopadu už byla hodně studená, ale cítil se v ní o mnoho bezpečněji než v porouchaném letadle. Byl navíc zdatným plavcem a plavčíkem, a slíbil tak pilotu, že ho dostane do bezpečí.

Ve vodě Eastwood přežil.

Ve vodě Eastwood přežil.

Pak se ale setmělo a Eastwood ztratil pilota z dohledu. Netušil, zda ještě žije, nebo plave za ním. „Ale nechtěl jsem křičet, protože bych ztratil hodně energie,“ přiznal. Navíc vplul do hejna medúz a jiných žahavců, kteří ve tmě světélkovali. Byla to jak scéna ze sci-fi a Eastwood si nebyl jistý, zda nemá halucinace.

Po pěti kilometrech doplaval ke břehu.

Po pěti kilometrech doplaval ke břehu.

„O mnoho let později jsem se dozvěděl, že tato oblast je rejdištěm bílého žraloka, ale jsem rád, že jsem to tehdy nevěděl, jinak bych asi zemřel, dostal mrtvici nebo něco podobného,“ svěřil se letos v březnu na besedě se studenty. Měl štěstí, že se mu nic nestalo, a po pěti kilometrech doplaval na pobřeží. Tam se potkal i s pilotem, který rovněž vyvázl bez vážnějšího zranění.


Clint Eastwood (* 1930) je americký producent, režisér a herec. Proslul jako Muž beze jména v sérii spaghetti westernů italského režiséra Sergia Leoneho ze 60. let 20. století. V roce 1968 založil vlastní produkční společnost Malpaso a začal produkovat i režírovat své filmy. Film Unforgiven (Nesmiřitelní) z roku 1992 byl oceněn čtyřmi Oscary, za nejlepší film, režii, střih a vedlejší mužský herecký výkon. V letech 1986-88 byl starostou kalifornského města Carmel, jehož je obyvatelem. Navzdory svému vysokému věku ve filmové práci neustává – předloni zvládl režírovat dva filmy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu